Եվրոպայում արդեն տեսանելի է աջ ազգայնական ուժերի հաղթարշավը․ քաղաքագետն անդրադարձել է ԵՄ խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ խորհրդարանական ընտրություններից հետո հստակ տեսանելի է աջ ազգայնական ուժերի հաղթարշավը, որովհետև շատ երկրներում կան լուրջ դժգոհություններ իրենց կառավարությունների կողմից իրականացվող միգրացիոն քաղաքականության նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ տեսակետը հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ԵՄ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին։
«Վերոհիշյալ միտումն ակնառու կերպով ընդգծվեց Ֆրանսիայում, որտեղ Մարին Լը Պենի կուսակցությունը բավականին ազդեցիկ քվեներ ստացավ ԵՄ խորհրդարանական ընտրություններում։ Գերմանիայում նման հաջողության հասավ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» աջակողմյան ուղղվածությամբ կուսակցությունը։ Նույն պատկերը գրանցվեց Ավստրիայում, Հոլանդիայում, Իտալիայում։ Սա լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս, մանավանդ որ աջերի մի մասը նաև եվրասկեպտիկներն են, որոնք ընդհանրապես հանդես են գալիս սուր քննադատություններով և առաջարկում դուրս գալ ԵՄ կազմից»,- ասաց Վարդանյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ընտրողների հիմնական դժգոհությունը կապված է ընդհանուր միգրացիոն քաղաքականության հետ, քանի որ տարբեր աշխարհամասերից Եվրոպա ժամանող միգրանտների քանակն արդեն հասել է հսկայական ծավալների, իսկ դա հարուցել է լրջագույն սոցիալական խնդիրներ եվրոպական երկրներում։
«Այդուհանդերձ, Եվրախորհրդարանի հենասյուներից մեկը՝ ԵԺԿ-ն, կարողացել է հիմնականում պահպանել իր դիրքերը և նույնիսկ  մի փոքր ավելացրել է իր ձայները։ Դա ամենամեծ ֆրակցիան է, բայց եթե նայենք ավելի լայն տեսանկյունից, ապա աջերը նույնպես զգալիորեն բարելավել են իրենց դիրքերը և այժմ ունեն մեծ ներկայացվածություն։ Ստեղծված համապատկերում ԵԺԿ-ն ավելի շուտ կփորձի համագործակցել կենտրոնամետ ուժերի, նույնիսկ սոցիալ-դեմոկրատների հետ։ Հայտնի է, որ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կպահպանի իր պաշտոնը։ ԵԺԿ-ն կձգտի գնալ հենց այդպիսի կոալիցիոն ճանապարհով»,- ասաց քաղաքագետը։
Վարդանյանի կարծիքով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցության ակնհայտ ձախողումը չի կարելի բացատրել միայն մեկ գործոնով, բայց հիմնական դրդապատճառը նույնպես կապված է միգրացիոն քաղաքականության հետ, թեև մյուս հարցերում, օրինակ, ուկրաինական խնդրի շուրջ ֆրանսիացիների դժգոհությունները նույնպես զգալի ազդեցություն են ունեցել ընտրությունների արդյունքների վրա, որովհետև ֆրանսիացիների համոզմամբ՝ Ուկրաինային հատկացվող հսկայածավալ ֆինանսական միջոցները կարող են օգտագործվել ներքին բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ լուծելու համար։
«Աջ ծայրահեղականների առաջընթացն ու նրանց գաղափարների ամրագրումը կարող է բարդացնել նաև ԵՄ-ի հետ ասոցացման պայմանագիր կնքելու ցանկություն հայտնած երկրների գործը՝ առաջացնելով որոշակի խնդիրներ։ Հիմա տեսնում ենք, որ դեռ չի լուծվում, օրինակ, վիզաների ազատականացման հարցը։ Մեր բարեկամ Ֆրանսիան խոչընդոտում է դրան։ Բնականաբար, վերոհիշյալ միտումն ազդելու է ԵՄ-ի և նրա հետ սերտ համագործակցության ձգտող երկրների հարաբերությունների վրա, բայց հիմնական խնդիրը հարուցում են ոչ թե արևելյան Եվրոպայի կամ հետխորհրդային տարածքում գտնվող երկրները, այլ ծայրահեղական իսլամիստներն ու ահաբեկիչները։ Թեև Եվրոպան կանգնած է լուրջ խնդիրների առջև, սակայն համոզված եմ, որ կկերպարանափոխվի և իր մեջ ուժ կգտնի խնդիրները լուծելու համար։ ԵՄ-ն կշարունակի զարգանալ և առաջիկայում նույնիսկ նոր անդամներ կընդունի, անպայման կգտնի կերպարանափոխումն իրականացնելու ձևը»,- եզրափակեց Վարդանյանը։
Հունիսի 9-ին ավելի քան 373 միլիոն եվրոպացի ընտրողներ, մասնակցելով Եվրամիության խորհրդարանական ընտրություններին, սահմանեցին Միության քաղաքական երանգը հաջորդ հինգ տարիների համար: Եվրամիության ողջ տարածքում ընտրողների մասնակցությունն այս տարի եղել է 51 տոկոս:
Վերջին տվյալներով՝ ԵԺԿ-ն կստանա 720 տեղերից 184-ը: «Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» խումբը ստացել է 139 տեղ: Երրորդ տեղում 80 տեղով «Եվրոպայի նորացում» խումբն է, աջ «Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների խումբը» ստացել է 73 տեղ, «Ինքնություն և ժողովրդավարություն» խումբը՝ 58 տեղ, «Կանաչներ» խումբը՝ 52 տեղ: Ցուցակը եզրափակում են «Ձախերը»՝ 36 տեղով։ Միևնույն ժամանակ, աջ պահպանողականներն ու ռեֆորմիստները բարելավել են նախորդ գումարման արդյունքները 3,2%-ով, իսկ «Ինքնության և ժողովրդավարության» ծայրահեղ աջ եվրասկեպտիկները՝ 1,1%-ով:

Победа правых националистических сил уже ощутима в Европе: парламентские выборы в ЕС
Победа правых националистических сил в парламентских выборах ЕС определенно заметна, потому что во многих странах есть серьезные недовольства миграционной политикой, проводимой их правительствами.
Такое мнение в беседе с “Арменпресс” высказал политолог Армен Варданян, коснувшись итогов парламентских выборов ЕС.
“Эта тенденция особенно ярко проявилась во Франции, где партия Марин Ле Пен получила довольно внушительные голоса на парламентских выборах ЕС. В Германии такого же успеха добилась правая партия “Альтернатива для Германии”. Такая же картина была в Австрии, Голландии и Италии. Это дает повод для серьезного беспокойства, тем более что, часть правых также являются евроскептиками, которые в целом выступают с резкой критикой и предлагают выйти из ЕС”, - сказал Варданян.
Он считает, что основное недовольство избирателей связано с общей миграционной политикой, поскольку количество мигрантов, прибывающих в Европу из разных уголков мира, уже достигло огромных объемов, и это вызвало серьезные социальные проблемы в европейских странах.
“Тем не менее, один из столпов Европейского парламента, ЕНП, смогла в основном сохранить свои позиции и даже чуть увеличила количество своих голосов. Это самая большая фракция, но если рассматривать с более широкой точки зрения, правые также значительно улучшили свои позиции и теперь имеют большое представительство. В сложившейся ситуации ЕНП скорее попытается сотрудничать с центристскими силами, даже с социал-демократами. Известно, что Урсула фон дер Ляйен сохранит свою должность. ЕНП будет стремиться пойти именно по такому коалиционному пути”, - сказал политолог.
По мнению Армена Варданяна, очевидный провал партии президента Франции Эммануэля Макрона нельзя объяснить только одним фактором, но основная мотивация также связана с миграционной политикой. Хотя, и в других вопросах, к слову, недовольство французов украинской проблемой также оказало значительное влияние на результаты выборов, поскольку, по убеждению французов, огромные финансовые средства, выделяемые Украине, могут быть использованы для решения многих внутренних социальных проблем.
“Прогресс правых экстремистов и закрепление их идей также могут осложнить положение стран, желающих подписать соглашение об ассоциации с ЕС, вызвав определенные проблемы. Мы видим, что, например, вопрос либерализации визового режима еще не решен. Препятствует этому дружественная нам Франция. Естественно, эта тенденция отразится на отношениях между ЕС и странами, стремящимися к тесному с ним сотрудничеству, но основную проблему создают не страны Восточной Европы или постсоветского пространства, а экстремистские исламисты и террористы. Хотя Европа столкнулась с серьезными проблемами, я уверен, что она преобразится и найдет в себе силы решить эти проблемы. ЕС продолжит развиваться и в ближайшем будущем даже примет новых членов, он обязательно найдет способ для трансформации”, - заключил Варданян.
9 июня более 373 миллионов европейских избирателей приняли участие в выборах в Европейский парламент, задав этим политический тон Союза - на следующие пять лет. Явка избирателей по всему Европейскому Союзу в этом году составила 51 %.
По последним данным, ЕНП получит 184 места из 720. Группа “Прогрессивный альянс социалистов и демократов” получила 139 мест. На третьем месте - группа “Обновление Европы” с 80 местами. Правая группа “Европейские консерваторы и реформисты” имеет 73 места, группа “Идентичность и демократия” - 58 мест, “Зеленые” - 52 места. “Левые” замыкают список с 36-ю местами. При этом правые консерваторы и реформисты улучшили результаты предыдущего созыва на 3,2%, а крайне правые евроскептики из “Идентичности и демократии” - на 1,1%.