Թրամփը հաղթեց ԱՄՆ-ի պատմության մեջ ամենադժվար կանխատեսելի ընտրություններում. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում երկու թեկնածուների հնարավորությունները գրեթե հավասար էին։ Կարելի է ասել, որ այդ երկրի պատմության մեջ ամենադժվար կանխատեսելի ընտրություններն էին, և նույնիսկ սոցիոլոգներն իրենց հարցումներով չնչին տարբերությամբ առավելություն էին տալիս թեկնածուներից որևէ մեկին, բայց վերջնարդյունքում Թրամփը հաղթեց անզիջում պայքարում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանն՝ անդրադառնալով Միացյալ Նահանգներում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներին։
«Թրամփը գործարար է և քաղաքականության հետ կապված խնդիրները հաճախ դիտարկում է բիզնեսի տեսանկյունից։ Նա պարբերաբար նշել է, որ քաղաքականությունն իր համար գործարք է։ Առհասարակ Թրամփին պետք չէ թերագնահատել, գուցե, հենց թերագնահատելու պատճառով շատերը նրան լուրջ չէին վերաբերվում, մինչդեռ նրա կերպարի, իմիջի վրա լավ աշխատել են բավականին լուրջ քաղտեխնոլոգներ։ Այնպես չէ, որ Թրամփը պատահաբար դարձավ նախագահ։ Նա շատ լավ պատկերացնում է, թե ինչ պահանջներ ունի ամերիկյան հասարակությունը, գիտի, որ ժողովրդի մի զգալի զանգվածն այնքան էլ ոգևորված չէ, որ ԱՄՆ-ից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող Ուկրաինային Վաշինգտոնը հատկացնում է միլիարդավոր դոլարների աջակցություն, մինչդեռ, ինչպես Թրամփն է ասում, այդ գումարները կարելի է օգտագործել ԱՄՆ-ի ներսում՝ ի բարօրություն ամերիկյան ժողովրդի։ Եվ այդ գործոնը նույնպես աշխատեց»,- ասաց Վարդանյանը։
Անդրադառնալով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգին՝ քաղաքագետն ընդգծեց, որ Թրամփը մեկուսացման քաղաքականության կողմնակից է, և նրա նախորդ կառավարման ժամանակահատվածում ԱՄՆ-ն դուրս եկավ որոշ տարածաշրջաններից, իսկ Հարավային Կովկասին ի սկզբանե մեծ ուշադրություն չէր դարձնում։
«Հենց նրա օրոք տեղի ունեցավ չարաբաստիկ 44-օրյա պատերազմը, և ԱՄՆ-ն որևէ լուրջ, գործնական քայլ չարեց այդ պատերազմը դադարեցնելու համար։ Հայ-ամերիկյան հարաբերություններն առհասարակ ամենավատ փուլում էին հենց Թրամփի կառավարման ընթացքում, լուրջ հանդիպումներն այդ առումով սակավաթիվ էին կամ գրեթե չէին կազմակերպվում։ Բայց վերջին ընտրություններից առաջ նա մի քանի անգամ ամերիկահայերի համար հանդես եկավ ականջահաճո հայտարարություններով։ Նույնիսկ հեռախոսազրույց ունեցավ Արամ Ա կաթողիկոսի հետ։ Այդուհանդերձ, հնարավոր չէ միանշանակ պնդել, որ գալիք չորս տարիները կնմանվեն նրա կառավարման նախորդ չորսամյակին»,-նշեց մեր զրուցակիցը։
Վարդանյանի կարծիքով՝ շատ բան կախված կլինի այն հանգամանքից, թե ով կնշանակվի պետքարտուղարի պաշտոնում, որովհետև ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության մեջ պետքարտուղարի գործոնը չափազանց կարևոր է։
«Այդ առումով Բայդենի վարչակազմի հետ ստեղծվել էին բավականին լավ հարաբերություններ։ Գրանցվեց դրական դինամիկա, ընդհուպ հարաբերությունները հասցվեցին ռազմավարական երկխոսության մակարդակի, ինչում մեծ էր հատկապես պետքարտուղար Բլինքենի գործոնը»,- պարզաբանեց քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ու խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որով այդքան շահագրգռված էր Բայդենի վարչակազմը և նույնիսկ կողմերին հորդորում էր պայմանագիրը ստորագրել մինչև տարեվերջ, Վարդանյանը նշեց, որ Թրամփի գալով՝ այդ գործընթացը կշարունակվի, որովհետև Արամ Ա կաթողիկոսի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում արծարծվել է նաև այդ հարցը։
«Այդուհանդերձ, կողմերի նկատմամբ նույն ուժգնությունը չի ցուցաբերվի։ Բայդենը ցանկանում էր բոլորին ցույց տալ իր պաշտոնավարման ժամկետին առնչվող որևէ արդյունք, որևէ քաղաքական հաղթանակ, այդ պատճառով էլ կողմերին հորդորում էր մինչև 2024 թվականի վերջը ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը։ Նույն մոտեցումը ցուցաբերվում էր նաև ռուս-ուկրաինական և պաղեստինա-իսրայելական հակամարտություններին, բայցևայնպես բեկում տեղի չունեցավ։ Առաջընթաց չգրանցվեց նաև Իրանի միջուկայի ծրագրի շուրջ բանակցություններում։ Թրամփն, անշուշտ, նման շտապողականություն չի դրսևորի, մանավանդ որ հայ-ադրբեջանական կարգավորումը նրա համար առաջնահերթություն չէ։ Թրամփն, իհարկե, կփորձի կողմերին նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, որպեսզի ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, բայց նույն ինտենսիվությունը չի լինի, և կողմերից որևէ մեկի վրա զգալի ճնշում չի գործադրվի»,- ասաց քաղաքագետը։
Խոսելով միջազգային օրակարգին առնչվող խնդիրների մասին՝ Վարդանյանը վկայակոչեց Թրամփի խոսքերը, ըստ որոնց՝ ԱՄՆ-ի նախագահը դադարեցնելու է պատերազմները և նոր պատերազմ չի սկսելու։
«Դա մեզ համար հուսադրող է, սակայն պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ Թրամփը իր առաջին պաշտոնավարման ընթացքում տվել է նաև այնպիսի խոստումներ, որոնք չի կատարել։ Չնայած այդ հանգամանքին՝ կարծում եմ, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում բեկումը կամ պատերազմի դադարեցումը բացառված չէ։ Ինչ վերաբերում է Իրանին, ապա այդ երկրի հանդեպ ճնշումները կարող են մեծանալ, քանի որ հենց Թրամփը ժամանակին դուրս եկավ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից։ Օգտվելով այդ հանգամանքից՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կփորձի ԱՄՆ-ին ներքաշել Իրանի հետ պատերազմի մեջ։ Այստեղ շատ կարևոր է, թե ինչ դիրքորոշմամբ հանդես կգա Թրամփը նոր իրողությունների պարագայում»,- եզրափակեց Վարդանյանը։
Ըստ CNN-ի ներկայացրած վերջին տվյալների՝ ընտրությունների արդյունքում հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփն ապահովել է ընտրիչների 295 ձայն՝ անհրաժեշտ 270-ից, իսկ Քամալա Հարիսը՝ 226 ձայն։ Թեկնածուները ստացել են համապատասխանաբար քվեարկողների 50,8 %-ի (72,5 միլիոն) և 47,5 %-ի (67,8 միլիոն) աջակցությունը։

Трамп победил на самых труднопредсказуемых выборах в истории США - политолог
На президентских выборах в США шансы обоих кандидатов были практически равны. Можно сказать, что выборы были самыми труднопрогнозируемыми в истории этой страны, и даже социологи в своих опросах отдавали преимущество одному из кандидатов с небольшим перевесом, но в итоге в бескомпромиссной борьбе победил Трамп.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал политолог Армен Варданян, говоря о результатах состоявшихся в США президентских выборов.
«Трамп - бизнесмен и часто рассматривает вопросы, связанные с политикой, с точки зрения бизнеса. Он регулярно упоминал, что для него политика – это сделка. В целом, Трампа не следует недооценивать. Возможно, из-за этой недооценки многие не воспринимали его всерьез, а над его характером и имиджем хорошо поработали вполне серьезные политтехнологи. Трамп стал президентом неслучайно. Он очень хорошо представляет, каковы требования американской общественности, знает, что значительная масса народа не очень воодушевлена тем, что Вашингтон выделяет миллиарды долларов помощи Украине, которая находится за тысячи километров от США. Тогда как, как говорит Трамп, эти средства могут быть использованы внутри США на благо американского народа. И этот фактор тоже сработал", - сказал Варданян.
Касаясь повестки армяно-американских отношений, политолог подчеркнул, что Трамп является сторонником политики изоляции, а во время его предыдущего правления США ушли из некоторых регионов и поначалу не уделяли особого внимания Южному Кавказу.
«Именно во время его правления произошла злополучная 44-дневная война (речь о военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха осенью 2020 года – ред.), и США не предприняли никаких серьезных, практических шагов, чтобы остановить эту войну. Армяно-американские отношения в целом находились на худшем этапе при администрации Трампа, серьезных встреч по этому поводу было мало или они плохо организовывались. Но перед последними выборами он несколько раз делал приятные для американских армян заявления. Он даже имел телефонный разговор с католикосом Арамом I. Тем не менее нельзя однозначно утверждать, что следующие четыре года будут аналогичны предыдущим четырем годам его правления", - отметил наш собеседник.
По словам Варданяна, многое будет зависеть от того, кто будет назначен госсекретарем, поскольку фактор госсекретаря чрезвычайно важен во внешней политике США.
«В этом плане с администрацией Байдена установились неплохие отношения. Зафиксирована положительная динамика, отношения даже выведены на уровень стратегического диалога, в котором особенно велик фактор госсекретаря Блинкена», - пояснил политолог.
Что касается нормализации армяно-азербайджанских отношений и подписания мирного договора, в чем так была заинтересована администрация Байдена и даже призывала стороны подписать договор до конца года, Варданян отметил, что с приходом Трампа, этот процесс будет продолжаться, потому что во время телефонного разговора с Католикосом Арамом I возник этот вопрос.
«Тем не менее, такая же сила к сторонам проявлена ​​не будет. Байден хотел показать всем любые результаты, связанные с его сроком полномочий, любую политическую победу, поэтому призвал стороны подписать мирное соглашение до конца 2024 года. Тот же подход применялся и к российско-украинскому и палестино-израильскому конфликтам, но прорыва не произошло. Не было прогресса и в переговорах по ядерной программе Ирана. Трамп такой спешки уж точно не проявит, тем более что армяно-азербайджанское урегулирование не является для него приоритетом. Конечно, Трамп попытается посадить стороны за стол переговоров, чтобы подписать мирное соглашение, но не будет той интенсивности, и существенного давления ни на одну из сторон оказано не будет", - сказал политолог.
Говоря о проблемах, связанных с международной повесткой дня, Варданян коснулся слов Трампа, согласно которым президент США прекратит войны и не начнет новую войну.
«Нас это обнадеживает, но мы должны учитывать тот факт, что во время своего первого срока Трамп также давал обещания, которые не выполнил. Несмотря на это обстоятельство, я думаю, что прорыв в российско-украинском конфликте или прекращение войны не исключены.
Что касается Ирана, то давление на эту страну может усилиться, поскольку сам Трамп вышел из переговоров по ядерной программе. Воспользовавшись этим обстоятельством, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху попытается втянуть США в войну с Ираном. Здесь очень важно, какую позицию займет Трамп перед лицом новых реалий", - заключил Варданян.
По последним данным, представленным CNN, по итогам выборов кандидат от республиканской партии Дональд Трамп набрал 295 голосов из необходимых 270, а Камала Харрис получила 226 голосов. Кандидаты получили поддержку 50,8% (72,5 млн) и 47,5% (67,8 млн) избирателей соответственно.