Ուիթքոֆը հայտարարել է Գազայում հակամարտությունը դադարեցնելու ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագանց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտարարել է Գազայի հատվածում հակամարտությունը դադարեցնելու ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին՝ անկլավում տեխնոկրատ ​​պաղեստինյան վարչակազմի ստեղծմամբ։
«Այսօր, նախագահ Թրամփի անունից, մենք հայտարարում ենք Գազայի հակամարտության վերջ դնելու` նախագահի 20 կետանոց ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի մասին՝ հրադադարից անցնելով ապառազմականացման, տեխնոկրատ ​​կառավարման և վերակառուցման»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է Ուիթքոֆը X միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ երկրորդ փուլով Գազայում նախատեսվում է ստեղծել անցումային տեխնոկրատական ​​պաղեստինյան վարչակազմ, Գազայի կառավարման ազգային կոմիտե և սկսել Գազայի լիակատար ապառազմականացման և վերակառուցման գործընթաց, չարտոնված անձնակազմի զինաթափում:
«ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը լիովին կկատարի իր պարտավորությունները, այդ թվում՝ անհապաղ կվերադարձնի վերջին մահացած պատանդի աճյունը: Դա չանելու դեպքում լուրջ հետևանքներ կլինեն»,- նշել է Ուիթքոֆը գրառման մեջ։
Նաև կարևորվել է առաջին փուլի ընթացքում մարդասիրական օգնության տրամադրումը, հրադադարի պահպանումը, բոլոր ողջ մնացած պատանդների, ինչպես նաև մահացածների աճյունների վերադարձը:
«Մենք խորապես շնորհակալ ենք Եգիպտոսին, Թուրքիային և Կատարին իրենց անփոխարինելի միջնորդական ջանքերի համար, որոնք հնարավոր դարձրին մինչ օրս արձանագրված ողջ առաջընթացը»,- նշել է բանագնացը:
2025 թվականի սեպտեմբերին Թրամփի վարչակազմը հրապարակել էր եռափուլ, 20 կետանոց խաղաղության ծրագիր, որը նպատակ ուներ դադարեցնել Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև հակամարտությունը, որը բռնկվել էր 2023 թվականի հոկտեմբերին։ Դրա հետևանքով Գազայում զոհվել էր ավելի քան 71000 և վիրավորվել ավելի քան 171000 մարդ։
Ծրագրի իրականացման առաջին փուլի ընթացքում երկու կողմերն էլ բազմիցս մեղադրել են միմյանց խախտումների մեջ։

Уиткофф объявляет о начале второго этапа плана прекращения огня в Газе
Специальный посланник президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф объявил о начале второго этапа плана прекращения огня в Газе, предусматривающего создание технократической палестинской администрации в анклаве.
«Сегодня от имени президента Трампа мы объявляем о начале второго этапа плана президента из 20 пунктов по прекращению конфликта в Газе, переходя от прекращения огня к демилитаризации, технократическому управлению и реконструкции», — написал Уиткофф в своем микроблоге X, сообщает Арменпресс.
Он отметил, что второй этап будет включать создание переходной технократической палестинской администрации в Газе, Национального комитета по управлению Газой и начало процесса полной демилитаризации и реконструкции Газы, а также разоружения несанкционированного персонала.
«Соединенные Штаты ожидают от ХАМАС полного выполнения своих обязательств, включая немедленное возвращение останков последнего погибшего заложника. Невыполнение этого требования повлечет за собой серьезные последствия», — говорится в записи Уиткоффа.
Также была подчеркнута важность оказания гуманитарной помощи на первом этапе, соблюдения режима прекращения огня и возвращения останков всех выживших заложников, а также погибших.
«Мы глубоко благодарны Египту, Турции и Катару за их неоценимые посреднические усилия, благодаря которым стал возможен весь достигнутый на сегодняшний день прогресс», — заявил посланник.
В сентябре 2025 года администрация Трампа опубликовала трехэтапный мирный план из 20 пунктов, направленный на прекращение конфликта между Израилем и ХАМАС, который вспыхнул в октябре 2023 года. В результате в Газе погибло более 71 000 человек и более 171 000 получили ранения.
В ходе первого этапа программы обе стороны неоднократно обвиняли друг друга в нарушениях.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которых погибло почти 1200 человек и около 250 были захвачены в плен.