Ուիթքոֆը և Քուշները պլանավորում են այցելել Մոսկվա՝ Պուտինի հետ բանակցությունների. Bloomberg
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և նախագահի խորհրդական ու փեսա Ջարեդ Քուշները մտադիր են առաջիկայում այցելել Մոսկվա՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններ վարելու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
Հրատարակության աղբյուրները, որոնք ծանոթ են իրադրությանը, հայտնել են, որ ուղևորության պլանավորումը դեռևս չի ավարտվել, սակայն հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ այս ամսին։
Գործակալության աղբյուրների խոսքով՝ Ուիթքոֆը և Քուշները նախատեսում են Պուտինին ներկայացնել ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը վերջ դնելու պլանի նոր տարբերակ։ Սպասվում է, որ քննարկումները կվերաբերեն անվտանգության երաշխիքներին, որոնք ԱՄՆ-ն և Եվրոպան Ուկրաինային կտրամադրեն կարգավորումից հետո։
Ուիթքոֆը և Քուշները Պուտինի հետ հանդիպել են 2025 թ. դեկտեմբերին։ Աղբյուրները գործակալությանը հայտնել են, որ դեռևս պարզ չէ, թե ՌԴ նախագահն ինչպես կարող է ընկալել նրանց հետ երկրորդ հանդիպումը, և սա է հիմնական խոչընդոտը ուղևորության ամսաթիվը նշանակելու համար։

Уиткофф и Кушнер планируют посетить Москву для переговоров с Путиным: Bloomberg
Спецпосланник президента США Стив УВиткофф и советник президента и зять Джаред Кушнер намерены в ближайшее время посетить Москву для проведения переговоров с президентом России Владимиром Путиным об урегулировании российско-украинского конфликта. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на Bloomberg.
Источники, знакомые с ситуацией, сообщили изданию, что планирование поездки еще не завершено, но встреча может состояться в этом месяце.
По данным источников агентства, Уиткофф и Кушнер планируют представить Путину новый вариант плана по урегулированию российско-украинского конфликта. Ожидается, что обсуждение коснется гарантий безопасности, которые США и Европа предоставят Украине после урегулирования.
Уиткофф и Кушнер встречались с Путиным в декабре 2025 года. Источники сообщили агентству, что пока неясно, как президент России воспримет вторую встречу с ними, и это является главным препятствием для определения даты поездки.