Իրանը պատրաստ է պաշտպանել իր ինքնիշխանությունն արտաքին միջամտությունից. Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին զգուշացրել է, որ իր երկիրը կպաշտպանվի «չարիքից և արտաքին միջամտությունից»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ԱՄԷ փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ բին Զայեդ ալ-Նահյանի հետ հեռախոսազրույցում։
Իրանի ԱԳ նախարարի Telegram ալիքում հաղորդվում է, որ Արաղչին, անդրադառնալով ամերիկացի պաշտոնյաների «սադրիչ հայտարարություններին», որոնք համարվում են Իրանի ներքին գործերին բացահայտ միջամտություն, ընդգծել է Իրանի ժողովրդի վճռականությունը՝ պաշտպանելու երկրի ազգային ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը ցանկացած չարիքից և արտաքին միջամտությունից։
Անդրադառնալով Իրանում վերջերս տեղի ունեցած անկարգություններին, որոնք ըստ Թեհրանի՝ հրահրվել են Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից, Արաղչին ընդգծել է, որ ժողովրդի և անվտանգության ուժերի զգոնության շնորհիվ տիրել է հանգստություն։
ԱՄԷ ԱԳ նախարարն իր հերթին ընդգծել է տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ամրապնդման ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով Իրանի, ԱՄԷ-ի և տարածաշրջանի երկրների միջև շարունակական խորհրդակցությունների կարևորությունը։
Արաղչին իր Telegram ալիքում նաև գրառում է կատարել թուրք և ֆրանսիացի գործընկերների հետ ունեցած հեռախոսազրույցների մասին։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ հունվարի 13-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները։ Բացի այդ, Արաղչին կոչ է արել դատապարտել երկրների ներքին գործերին օտարերկրյա միջամտության միջոցառումները։
Թուրքական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ՝ երկրի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հունվարի 14-ին երկու օրվա ընթացքում երկրորդ հեռախոսազրույցն է ունեցել իր իրանցի գործընկերոջ հետ՝ շեշտելով առկա լարվածության թուլացմանն ուղղված քննարկումների անհրաժեշտությունը։

Иран готов защитить свой суверенитет от иностранного вмешательства: Арагчи
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заверил, что его страна будет защищаться от иностранного вмешательства. Как сообщает “Арменпресс”, он заявил это в телефонном разговоре с вице-премьером и министром иностранных дел ОАЭ Абдуллой бин Зайедом аль-Нахайяном.
В Telegram-канале министра иностранных дел Ирана сообщается, что Арагчи, касаясь “провокационных заявления” американских чиновников, которые он считает вопиющим вмешательством во внутренние дела Ирана, подчеркнул решимость иранского народа защищать национальный суверенитет и безопасность страны от любого зла и иностранного вмешательства.
Говоря о беспорядках в Иране, которые, по утверждению Тегерана, были спровоцированы Израилем и США, Арагчи подчеркнул, что благодаря бдительности народа и сил безопасности воцарилось спокойствие.
В свою очередь, министр иностранных дел ОАЭ подчеркнул необходимость объединения усилий для укрепления региональной стабильности и безопасности, отметив важность постоянных консультаций между Ираном, ОАЭ и странами региона.
Арагчи также опубликовал в своем Telegram-канале информацию о телефонных разговорах со своими турецким и французским коллегами.
Отмечается, что в ходе телефонного разговора с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро 13 января обсуждались двусторонние отношения, региональные и международные события. Кроме того, Арагчи призвал осудить иностранное вмешательство во внутренние дела стран.
По сообщениям турецких СМИ, 14 января министр иностранных дел Турции Хакан Фидан провел второй за два дня телефонный разговор со своим иранским коллегой, подчеркнув необходимость обсуждений, направленных на смягчение нынешней напряженности.