ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ԱՄՆ-ն դատապարտել է ՌԴ-ի կողմից «Օրեշնիկ»-ով հարվածն Ուկրաինային
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ժամանակ ԱՄՆ մշտական ​​ներկայացուցչի տեղակալ Թեմի Բրյուսը դատապարտել է Ուկրաինայի վրա վերջերս Ռուսաստանի կողմից «Օրեշնիկ» միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռային համակարգի կիրառմամբ հարվածը և կոչ է արել Ռուսաստանին «համատեղել խոսքերը գործերի հետ»՝ խաղաղության հասնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Նախագահ Թրամփի ղեկավարության շնորհիվ մենք ավելի մոտ ենք համաձայնության, քան պատերազմի սկսվելուց ի վեր ցանկացած պահի։ Չնայած դրան՝ Ռուսաստանն ավելի շատ հարձակումներ է իրականացրել Ուկրաինայի վրա, այդ թվում՝ արձակել է միջուկային «Օրեշնիկ» բալիստիկ հրթիռը՝ թիրախավորելով Ուկրաինայի այն տարածքը, որը մոտ է Լեհաստանի և ՆԱՏՕ-ի հետ սահմանին», - ասել է Բրյուսը։
Նրա խոսքով՝ սա ներկայացնում է այս պատերազմի ևս մեկ վտանգավոր և անհասկանալի սրացում, չնայած Միացյալ Նահանգները շտապ կերպով աշխատում է Կիևի, այլ գործընկերների և Մոսկվայի հետ՝ այս պատերազմը բանակցությունների և համաձայնագրերի միջոցով ավարտելու նպատակով։
Բրյուսը նաև հիշեցրել է Ռուսաստանին, որ գրեթե մեկ տարի առաջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում աջակցել է պատերազմի վերաբերյալ ԱՄՆ բանաձևին. այդ փաստաթղթով կոչ էր արվում «արագորեն ավարտել հակամարտությունը և երկարատև խաղաղություն հաստատել»։
«Լավ կլիներ, եթե Ռուսաստանն իր խոսքերը համապատասխանեցներ գործերին։ Այդ բանաձևի ոգով Ռուսաստանը, Ուկրաինան և Եվրոպան պետք է լրջորեն հետապնդեն խաղաղությունը և վերջ դնեն այս մղձավանջին», - եզրափակել է ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստը գումարվել է Ուկրաինայի և նրա արևմտյան դաշնակիցների խնդրանքով։ Կիևը խնդրել էր քննարկել «Օրեշնիկ» հրթիռով հարվածը և Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների մշտական հրետակոծությունը, ինչն Ուկրաինայում սաստիկ ցրտահարության շրջանում հանգեցրել է էլեկտրաէներգիայի և ջեռուցման անջատումների։
Հանդիպման ընթացքում ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան կրկին մերժել է Ուկրաինայի և նրա արևմտյան դաշնակիցների պնդումները, որ ռուսական զինվորականները թիրախավորում են քաղաքացիական օբյեկտները։ Նա նաև հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է «լուծել խնդիրը ռազմական միջոցներով» այնքան, մինչև Ուկրաինայի նախագահը «չհամաձայնի բանակցային իրատեսական պայմաններին»։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Նովգորոդի մարզում Ռուսաստանի նախագահի նստավայրի վրա հարձակմանն ի պատասխան»՝ հունվարի 9-ի գիշերը ռուսական զորքերն Ուկրաինայի տարածքի ուղղությամբ սկսել են «մեծածավալ հարված՝ հեռահար, ցամաքային և ծովային տեղակայման ճշգրիտ զենքերով, այդ թվում՝ «Օրեշնիկ» միջին հեռահարության հրթիռային համակարգով», ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերով։ Հունվարի 12-ին Ռուսաստանի ՊՆ-ն հայտարարել է, որ հարձակման թիրախը Լվովի ​​ինքնաթիռների վերանորոգման պետական գործարանն է եղել։

На заседании Совета Безопасности ООН США осудили нанесение Россией удара по Украине ракетой “Орешник”
В ходе экстренного заседания Совета Безопасности ООН заместитель постпреда США Тамми Брюс осудила недавний удар России по Украине баллистической ракетной системой средней дальности “Орешник” и призвала Россию подкреплять слова делами для достижения мира. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на BBC.
“Благодаря лидерству президента Трампа, сейчас мы находимся ближе к соглашению, чем когда-либо с начала войны. Несмотря на это, Россия наносит новые удары по Украине, в том числе запускает способную нести ядерные заряды ракету “Орешник” и при этом целится по району Украины, расположенному около границы с Польшей и НАТО”, — заявила Брюс.
По ее словам, это представляет собой еще одну опасную и непостижимую эскалацию войны, хотя Соединенные Штаты работают с Киевом, другими партнерами и Москвой над прекращением этой войны путем переговоров и соглашений.
Брюс также напомнила России, что почти год назад она поддержала резолюцию США по войне в Совете Безопасности ООН, в которой был призыв “быстро положить конец конфликту и установить длительный мир”.
Она добавила, что было бы хорошо, если бы Россия подкрепляла свои слова действиями. В духе этой резолюции Россия, Украина и Европа должны серьезно стремиться к миру и положить конец этому кошмару.
Экстренное заседание Совета Безопасности ООН было созвано по просьбе Украины и ее западных союзников. Киев запросил обсуждение удара “Орешником” и продолжающихся обстрелов украинской энергетической инфраструктуры, что привело к отключениям электроэнергии и отопления в Украине во время сильных морозов.
В ходе заседания постоянный представитель России при ООН Василий Небензя вновь отверг утверждения Украины и ее западных союзников о том, что российские военные обстреливают гражданские объекты. Он также заявил, что Москва готова “решить проблему военными средствами”, пока президент Украины “не согласится на реалистичные условия переговоров”.
Ранее Министерство обороны России заявило, что в ответ на нападение на резиденцию президента России в Новгородской области в ночь на 9 января российские войска нанесли широкомасштабный удар по территории Украины с использованием высокоточного оружия большой дальности наземного и морского базирования, включая ракетный комплекс средней дальности Орешник, а также беспилотников. 12 января МИД России сообщил, что целью атаки стал Львовский государственный авиаремонтный завод.