Առանց անկախ դատարանների անհնար է հանրային վստահությունը պետական համակարգի նկատմամբ. ՀՀ նախագահ
Առանց անկախ դատարանների անհնար է ինչպես քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը, այնպես էլ հանրային վստահությունը պետական համակարգի նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը՝ Դատական իշխանության օրվան նվիրված միջոցառմանն իր ողջույնի խոսքում։
«Ժողովրդավարական պետության կենսունակությունը պայմանավորված է ոչ միայն քաղաքական ինստիտուտների առկայությամբ, այլ դրանց իրական արդյունավետությամբ։ Այդ համակարգի առանցքում գտնվում է դատական իշխանությունը՝ որպես սահմանադրական կարգի պահպանման և իրավունքի գերակայության գլխավոր երաշխավոր։
Սահմանադրությունը իրավական պետության հիմքն է, իսկ դատական իշխանությունը՝ այն մեխանիզմը, որի միջոցով այդ հիմքը վերածվում է կենդանի իրականության։ Դատարանների անկախությունը և անաչառությունը ժողովրդավարության ձևական հատկանիշ չեն, այլ դրա բովանդակային էությունը։ Առանց անկախ դատարանների անհնար է ինչպես քաղաքացու իրավունքների պաշտպանությունը, այնպես էլ հանրային վստահությունը պետական համակարգի նկատմամբ։
Դատական իշխանության նկատմամբ վստահությունը ձևավորվում է այն ժամանակ, երբ արդարադատությունը ոչ միայն իրականացվում է, այլ նաև ընկալվում է որպես արդար, մատչելի և թափանցիկ։ Այդ վստահությունն է, որ կապում է քաղաքացուն պետության հետ և ամրապնդում իրավական պետության հիմքերը։
Դատական իշխանության անկախությունը սահմանադրական արժեք է և միաժամանակ բարձր պատասխանատվություն։ Այն պահանջում է, որ դատավորը յուրաքանչյուր որոշում կայացնի բացառապես օրենքի և սեփական խղճի հիման վրա՝ զերծ մնալով ցանկացած ազդեցությունից։ Այդ սկզբունքի պահպանումը վճռորոշ նշանակություն ունի ողջ պետական համակարգի հավասարակշռության համար։
Այս օրը նաև առիթ է գնահատելու դատական համակարգի ներկայացուցիչների կատարած ծառայությունը։ Ձեր աշխատանքը կարևոր դեր ունի Հայաստանում իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարական պետականության ամրապնդման գործում։
Վստահ եմ, որ շարունակական և հետևողական ջանքերով մենք կկարողանանք զարգացնել դատական իշխանություն, որը լիարժեքորեն կկատարի իր սահմանադրական առաքելությունը և կծառայի հանրային շահին։
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատական իշխանության օրվա առթիվ և մաղթում հաջողություններ ձեր պատասխանատու ծառայության մեջ»,– ասել է հհ նախագահը։

President: Independent and impartial courts are the essence of democracy
President of Armenia Vahagn Khachaturyan highlighted the significance of an independent judiciary in ensuring the protection of citizens’ rights and maintaining public trust in the state system.
He made the remarks at a high-level forum dedicated to the Judiciary Day.
“The viability of a democratic state depends not only on the existence of political institutions, but also on their real effectiveness. At the core of this system lies the judiciary, as the principal guarantor of the constitutional order and the rule of law.
The Constitution is the foundation of a legal state, and the judiciary is the mechanism through which that foundation is transformed into a living reality. The independence and impartiality of the courts are not merely formal attributes of democracy, but its substantive essence. Without independent courts, it is impossible to ensure both the protection of citizens’ rights and public trust in the state system.
Trust in the judiciary is formed when justice is not only delivered, but is also perceived as fair, accessible, and transparent. It is this trust that connects citizens to the state and strengthens the foundations of the rule of law.
Judicial independence is a constitutional value and, at the same time, a great responsibility. It requires judges to make every decision solely on the basis of the law and their conscience, free from any influence. Upholding this principle is of decisive importance for maintaining the balance of the entire state system.
This day is also an opportunity to acknowledge the service rendered by representatives of the judicial system. Your work plays an important role in strengthening the rule of law and democratic statehood in Armenia.
I am confident that through continuous and consistent efforts, we will be able to develop a judiciary that fully fulfills its constitutional mission and serves the public interest.
I congratulate you on Judiciary Day and wish you success in your responsible service,” the President of Armenia said.