Գերմանիան ծրագրում է հանդես գալ Գրենլանդիայում ՆԱՏՕ-ի առաքելություն ստեղծելու նախաձեռնությամբ. Bloomberg
Գերմանիան մտադիր է առաջարկել արկտիկական տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների «Արկտիկայի պահապան» համատեղ առաքելություն ստեղծել, որպեսզի վերջ դրվի Վաշինգտոնի կողմից Գրենլանդիայի նկատմամբ հավակնություններին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով լավատեղյակ աղբյուրներին։
«Կառավարության ծրագրերին ծանոթ երկու աղբյուրի խոսքով՝ Գերմանիան կառաջարկի ստեղծել ՆԱՏՕ-ի համատեղ առաքելություն՝ արկտիկական տարածաշրջանում անվտանգության շահերի մոնիթորինգի և պաշտպանության համար՝ փորձելով մեղմել լարվածությունը ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում Գրենլանդիայի բռնակցման սպառնալիքների պատճառով», - հաղորդում է գործակալությունը։
Ըստ աղբյուրների՝ պաշտոնական Բեռլինը կարծում է, որ ՆԱՏՕ-ի «Բալթյան պահապան» առաքելությունը, որը մեկ տարի առաջ սկսվել է Բալթիկ ծովի տարածաշրջանում կարևոր ենթակառուցվածքները պաշտպանելու նպատակով, կարող է օրինակ ծառայել «Արկտիկական պահապան» նոր առաքելության համար, որը կներառի Գրենլանդիան։
Հունվարի 11-ին Գերմանիայի փոխկանցլեր և ֆինանսների նախարար Լարս Քլինգբայլը, որն այս շաբաթ կմեկնի Վաշինգտոն՝ մասնակցելու G7-ի ֆինանսների նախարարների հանդիպմանը, կոչ էր արել ԱՄՆ-ին հարգել Գրենլանդիայի ինքնիշխանությունն ու միջազգային իրավունքը։
«Գրենլանդիայի ապագայի վերաբերյալ որոշումը բացառապես Դանիայի և Գրենլանդիայի գործն է», - ասել էր Լարս Քլինգբայլը՝ նշելով, որ միջազգային իրավունքի նորմերը գործում են բոլորի համար։

Германия планирует инициировать создание миссии НАТО в Гренландии - Bloomberg
Германия намерена инициировать создание совместной миссии государств-членов НАТО в Арктическом регионе под названием «Арктический страж», чтобы положить конец претензиям Вашингтона на Гренландию. Об этом, как передает Арменпресс, сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на хорошо информированные источники.
«По словам двух источников, знакомых с планами правительства, Германия предложит создание совместной миссии НАТО для мониторинга и защиты интересов безопасности в Арктическом регионе в попытке ослабить напряженность в отношениях с Соединенными Штатами из-за угроз аннексии Гренландии», — сообщило агентство.
По словам источников, официальный Берлин считает, что миссия НАТО «Балтийский страж», созданная год назад для защиты критически важной инфраструктуры в регионе Балтийского моря, может послужить моделью для новой миссии «Арктический страж», которая будет включать Гренландию.
11 января вице-канцлер и министр финансов Германии Ларс Клингбайль, который на этой неделе отправится в Вашингтон для участия во встрече министров финансов стран «Большой семерки», призвал Соединенные Штаты уважать суверенитет Гренландии и международное право.
«Решение о будущем Гренландии — это исключительно вопрос, находящийся в компетенции Дании и Гренландии», — заявил Ларс Клингбайль, отметив, что нормы международного права применяются ко всем.