Ֆիլհարմոնիան 2026-ը կմեկնարկի Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և ջութակահար Անդրեա Չիկալեզեի համերգով
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան հունվարի 10-ին երաժշտասերներին կներկայանա 2026 թվականի առաջին համերգով։ Համերգասրահի բեմում կլինեն Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն ու միջազգային ճանաչում վայելող երիտասարդ ջութակահար Անդրեա Չիկալեզեն (Գերմանիա)։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին կհնչի դասական երաժշտության երկու գլուխգործոց՝ Պյոտր Չայկովսկու Ջութակի կոնցերտը ռե մինոր, ստ. 35 և Ֆրանց Շուբերտի թիվ 8 սիմֆոնիան («Անավարտ»)։
Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Արմեն Կարճյանը։
Գյումրիի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հիմնադրվել է 1988 թվականի երկրաշարժից 4 տարի անց՝ 1992 թվականի սկզբին, երբ ավերված քաղաքում մի խումբ երաժիշտներ ու մշակութային գործիչներ սեփական նախաձեռնությամբ ձեռնամուխ եղան պրոֆեսիոնալ նվագախմբի ստեղծմանը։
Այն պետական կարգավիճակ է ստացել 1993 թվականին։ Նվագախումբը տարիներ շարունակ ակտիվ դեր է խաղում երկրի մշակութային կյանքում՝ իր բարձր կատարողական մակարդակով, ժամանակակից ու դասական լայն ռեպերտուարով և համագործակցություններով անվանի դիրիժորների ու մենակատարների հետ։
Անդրեա Չիկալեզեն համաշխարհային երաժշտական ասպարեզում արագ վերելք ապրող երիտասարդ ջութակահար է, որն արդեն հասցրել է գրավել միջազգային մամուլի և մասնագիտական հանրության ուշադրությունն իր յուրահատուկ երաժշտականությամբ ու վիրտուոզ տեխնիկայով։ Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ նա հանդես է գալիս որպես մենակատար աշխարհի ամենահեղինակավոր համերգասրահներում՝ Բեռլինի ֆիլհարմոնիայում, Համբուրգի Էլբֆիլհարմոնիայում, Ցյուրիխի Տոնհալլեում, Թուրինի RAI համերգասրահում և այլուր։ 2025 թվականին Անդրեան պայմանագիր է կնքել Sony Classical լեյբլի հետ և ներկայումս նվագում է 1731թ. Guarneri del Gesù ջութակով՝ տրամադրված Adopt a Musician միջազգային բարեգործական նախաձեռնության կողմից։ Համագործակցում է առաջատար դիրիժորների և նվագախմբերի հետ Եվրոպայում ու ԱՄՆ-ում, ինչպես նաև մշտական հյուր է հեղինակավոր միջազգային փառատոների՝ դիրքավորվելով որպես իր սերնդի ամենախոստումնալից երաժիշտներից մեկը։

В Филармонии Армении 2026 год начнется с концерта Государственного симфонического оркестра Гюмри и скрипача Андреа Чикалезе
Государственная филармония Армении приглашает меломанов на первый концерт 2026 года, который состоится 10 января. На сцене филармонии выступят Гюмрийский государственный симфонический оркестр и известный молодой скрипач Андреа Чикалезе (Германия).
Как сообщает “Арменпресс”, прозвучат два шедевра классической музыки: Концерт для скрипки с оркестром ре минор, соч. 35 Петра Чайковского и Симфония № 8 Франца Шуберта (“Неоконченная”).
На сцене будет дирижер Армен Карчян.
Гюмрийский государственный симфонический оркестр был основан в начале 1992 года, через 4 года после землетрясения 1988 года, когда группа музыкантов и деятелей культуры разрушенного города по собственной инициативе взялась за создание профессионального оркестра.
Оркестр получил государственный статус в 1993 году. На протяжении многих лет он играет активную роль в культурной жизни страны, демонстрируя высокий уровень исполнительского мастерства, обширный репертуар современной и классической музыки, а также сотрудничая с известными дирижерами и солистами.
Андреа Чикалезе — молодой скрипач, стремительно завоевывающий мировую музыкальную сцену, уже сумевший привлечь внимание международной прессы и профессионального сообщества своей уникальной музыкальностью и виртуозной техникой. Несмотря на юный возраст, он выступает в качестве солиста на самых известных сценах мира: Берлинской филармонии, Эльбской филармонии в Гамбурге, Тонхалле в Цюрихе, RAI в Турине и других. В 2025 году Андреа подписал контракт с Sony Classical и в настоящее время играет на скрипке Гварнери “дель Джезу” 1731 года, предоставленной ему международной благотворительной инициативой Adopt a Musician. Он выступает с ведущими дирижерами и оркестрами Европы и США, а также является постоянным гостем престижных международных фестивалей, что позволяет считать его одним из самых перспективных музыкантов своего поколения.