ԱՄՆ-ն կասեցրել է 39 երկրների քաղաքացիների մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը
2026 թվականի հունվարի 1-ից Միացյալ Նահանգներն ամբողջովին կամ մասնակի կասեցրել է 39 երկրների քաղաքացիների, ինչպես նաև Պաղեստինի կողմից տրամադրած ճամփորդական փաստաթղթերով դիմող անձանց մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Իրանի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը ամբողջությամբ կասեցվում է, սակայն որոշ բացառություններով։
«Իրանի քաղաքացիները կարող են մուտքի արտոնագրի դիմել և հարցազրույցի մասնակցել, սակայն արտոնագրի տրամադրման կամ ԱՄՆ մուտք գործելու համար որակավորված չլինել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

U.S. suspends visa issuance to nationals of 39 countries
The United States is fully or partially suspending visa issuance to nationals of 39 countries and to individuals applying using Palestinian Authority travel documents as of January 1, 2026, the US Embassy in Armenia said in a statement.
According to the statement, the United States is fully suspending visa issuance for nationals of Iran, with limited exceptions.
"Nationals of Iran may still submit visa applications and schedule interviews, but they may be ineligible for visa issuance or admission to the United States," it reads.