Գերմանիայի նախագահը մեղադրել է ԱՄՆ-ին աշխարհակարգը տապալելու մեջ
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը խստորեն քննադատել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք և կոչ է արել աշխարհին թույլ չտալ, որ համաշխարհային կարգը քայքայվի և վերածվի «ավազակների որջի», որտեղ անբարեխիղճները վերցնում են այն, ինչ ուզում են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Շտայնմայերը բավական խիստ է արտահայտվել ԱՄՆ վերջին գործողությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ համաշխարհային ժողովրդավարությունն աննախադեպ հարձակման է ենթարկվում։
Գերմանիայի նախագահը նշել է, որ իրենց ամենակարևոր գործընկերը՝ ԱՄՆ-ն, որն օգնել է կառուցելու ներկայիս աշխարհակարգը, իր գործողություններով քայքայում է արժեքները։
«Խոսքը վերաբերում է աշխարհը ավազակների որջի վերածվելուց կանխելուն, որտեղ ամենաանբարեխիղճները վերցնում են այն, ինչ ուզում են, որտեղ տարածաշրջանները կամ ամբողջ երկրները դիտարկվում են որպես մի քանի մեծ տերությունների սեփականություն», - նշել է նա հունվարի 7-ի երեկոյան տեղի ունեցած սիմպոզիումի իր ելույթում։

Президент Германии обвиняет США в подрыве мирового порядка
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер резко раскритиковал внешнюю политику США при президенте Дональде Трампе и призвал мир не допустить краха мирового порядка и превращения его в «бандитское логово», где беспринципные люди берут все, что хотят. Об этом, как сообщает Арменпресс, передает Reuters.
Штайнмайер довольно резко высказался о последних действиях США, отметив, что глобальная демократия подвергается беспрецедентной атаке.
Президент Германии отметил, что их важнейший партнер, США, которые помогли построить нынешний мировой порядок, своими действиями подрывают ценности.
«Речь идет о предотвращении превращения мира в логово воров, где самые беспринципные люди берут все, что хотят, где регионы или целые страны рассматриваются как собственность нескольких великих держав», — отметил он в своем выступлении на симпозиуме вечером 7 января.