Իրանը մեղադրել է ԱՄՆ-ին երկրի ներքին գործերին միջամտելու մեջ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հունվարի 7-ի երեկոյան հայտարարություն է տարածել՝ մեղադրելով Միացյալ Նահանգներին երկրի ներքին գործերին միջամտելու մեջ ու հայտարարելով, որ իրանցիները թույլ չեն տա, որ ԱՄՆ «խաբուսիկ քաղաքականությունը և թշնամական վարքագիծը խաթարեն Իրանի ազգային ինքնիշխանությունը, անկախությունը և արժանապատվությունը»։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է իրանական IRNA լրատվական գործակալությունը։
Մասնավորապես, հայտարարության մեջ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել է ԱՄՆ պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարություններն Իրանում տեղի ունեցող ներքին զարգացումների վերաբերյալ՝ որակելով դրանք որպես «ԱՄՆ կառավարության կողմից մեծ իրանական ազգի նկատմամբ շարունակական թշնամանքի հստակ ցուցիչ»։
Պաշտոնական Թեհրանը հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմից հնչեցվող հայտարարությունները չեն բխում Իրանի ժողովրդի նկատմամբ իրական մտահոգությունից, այլ իրականացվում են «Իրանի ներքին գործերին առավելագույն ճնշման, սպառնալիքների և միջամտության քաղաքականության շրջանակում՝ բռնություն և ահաբեկչություն հրահրելու, երկրում անկարգություններ և անապահովություն ստեղծելու նպատակով»։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Իրանը, համաձայն երկրի Սահմանադրության, ճանաչում է խաղաղ բողոքի ցույցերը և ջանք չի խնայում օրենքի շրջանակում ժողովրդի օրինական պահանջները բավարարելու համար։ Ընդգծելով տնտեսական դժվարությունները նվազեցնելու նպատակով անհրաժեշտ միջոցառումների ձեռնարկման կարևորությունը՝ Իրանի ԱԳՆ-ից հայնտել են, որ այդ խնդիրների զգալի մասը բխում է ԱՄՆ կողմից իրանական կողմի դեմ «պատժամիջոցների միջոցով սանձազերծված համընդհանուր տնտեսական և ֆինանսական պատերազմից»։
Իրանական կողմը մեղադրել է ԱՄՆ-ին Իրանի դեմ հոգեբանական պատերազմ մղելու, ապատեղեկատվություն տարածող մեդիա արշավ իրականացնելու, ռազմական միջամտության սպառնալիք կիրառելու մեջ՝ շեշտելով, որ այս ամենը կոպտորեն խախտում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքները և միջազգային նորմերը։
Հայտարարության մեջ նաև ընդգծվում է, որ միջազգային հանրությունը պետք է լուրջ ուշադրություն դարձնի Միացյալ Նահանգների կողմից Իրանի ժողովրդի դեմ կիրառված միակողմանի հարկադրանքի միջոցառումների և տնտեսական պատժամիջոցների անօրինական և անմարդկային բնույթին՝ նշելով, որ այդ պատժամիջոցներն ուղղակիորեն թիրախավորում են իրանցիների մարդու իրավունքները։

Iran's Foreign Ministry condemned United States interference, stressing that the Iranian people will not allow "America’s deceptive policies and hostile behavior" to undermine Iran’s national sovereignty, independence, and dignity, IRNA reported.
The ministry said it "strongly condemns the interventionist and misleading remarks made by US officials concerning Iran's internal developments,'' describing them as ''a clear indication of the continued hostility of the US government toward the great Iranian nation."
It added that Washington's positions are "not motivated by any genuine concern for the Iranian people, but rather are pursued within the framework of the policy of maximum pressure, threats, and interference in Iran's internal affairs, with the aim of inciting violence and terrorism and creating unrest and insecurity in the country.''
The statement further pointed out that ''the Islamic Republic of Iran, in accordance with the principles enshrined in its Constitution, recognizes peaceful protests and spares no effort in addressing the legitimate demands of the people within the framework of the law.''
Highlighting the impact of economic sanctions, the ministry said, "a significant portion of these problems stems from the all-out economic and financial war waged by the United States against the Iranian people through illegal and unjust sanctions.''
The statement added that what the US government is currently pursuing against Iran goes beyond mere economic warfare. " It is a combination of psychological warfare, a media campaign to spread disinformation, threats of military intervention, and the incitement of violence and terrorism- actions stand in clear violation of the principles of the United Nations Charter, peremptory norms of international law, and the fundamental foundations of the international human rights system.''