Եվրոպայում ձյան առատ տեղումների պատճառով խաթարվել է օդային և ցամաքային հաղորդակցությունը
Արևմտյան Եվրոպայում ձյան առատ տեղումների և մերկասառույցի պատճառով հարյուրավոր թռիչքներ են չեղարկվել, ճանապարհներ են արգելափակվել, գնացքների երթևեկությունը դադարեցվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Փարիզում առատ տեղումներ են գրանցվել առավոտյան, իսկ Մեծ Բրիտանիայի հարավում ավելի շատ տեղումներ են սպասվում հունվարի 8-ին և 9-ին։ Հունվարի 6-ին Ֆրանսիայի և Բրիտանիայի մեծ մասում արդեն ցուրտ եղանակի մասին նախազգուշացումներ էին արվել։
Նիդեռլանդական KLM ավիաընկերությունն Ամստերդամի «Սխիփհոլի» օդանավակայանում ավելի քան 600 չվերթ է չեղարկել։ Ֆրանսիայի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունն ավիաընկերություններին խնդրել է կրճատել Փարիզի «Շառլ դե Գոլի» օդանավակայանում չվերթերի 40%-ը, իսկ Օռլիի օդանավակայանում՝ 25%-ը։ Բրյուսելում ևս բազմաթիվ չվերթեր են չեղարկվել և հետաձգվել։
Նիդեռլանդների իշխանությունները մարդկանց հորդորել են հնարավորության դեպքում աշխատել տնից։ Ֆրանսիայի իշխանությունները շրջանների մեկ երրորդում արգելել են բեռնատարներին և դպրոցական մեքենաներին դուրս գալ փողոց։
Մեծ Բրիտանիայում էլ վարորդներին հորդորել են մեծ զգուշավորություն ցուցաբերել։ Շոտլանդիայում և Հյուսիսային Իռլանդիայում մերկասառույցի վտանգի դեղին մակարդակ է հայտարարվել, նշում է BBC-ն։
Հունվարի 6-ին հաղորդվել էր, որ Եվրոպայում եղանակային վատ պայմանների պատճառով տեղի ունեցած միջադեպերը 6 մարդու կյանք են խլել։

Из-за обильных снегопадов в Европе нарушено воздушное и наземное сообщение
Сильные снегопады и гололедица в Западной Европе привели к отмене сотен рейсов, блокировке дорог и приостановке железнодорожного сообщения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
Утром в Париже выпали обильные осадки, 8 и 9 января на юге Великобритании ожидаются новые осадки. 6-го января в большей части Франции и Великобритании уже действовали предупреждения о холодной погоде.
Голландская авиакомпания KLM отменила более 600 рейсов в амстердамском аэропорту Схипхол. Французское управление гражданской авиации попросило авиакомпании сократить количество рейсов в парижском аэропорту Шарль де Голль на 40% и в аэропорту Орли на 25%. Многочисленные рейсы в Брюсселе также были отменены или задержаны.
Власти Нидерландов призвали людей по возможности работать из дома. Французские власти запретили движение грузовиков и школьных автобусов по улицам в трети регионов страны.
Водителей в Великобритании также призвали проявлять крайнюю осторожность. По данным BBC, в Шотландии и Северной Ирландии объявлено желтое предупреждение о гололедице.
6-го января сообщалось, что в результате плохой погоды в Европе по причине несчастных случаев погибли шесть человек.