Արաղչին Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև բանակցությունների համար պայմաններ չի տեսնում
Իրանի և ԱՄՆ-ի բանակցությունների վերսկսման համար առայժմ հարմար պայմաններ չկան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Ներկա իրադրությունը ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին չի նպաստում ամերիկյան քաղաքականության պատճառով», - Արաղչիի խոսքն է մեջբերում Mehr գործակալությունը։
Նախարարն ընդգծել է, որ Իրանը երբեք չի հրաժարվել ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունից, սակայն այն պետք է վարել հարգանքով և փոխադարձ շահերը հաշվի առնելով, ինչին Սպիտակ տունը ներկայում չի ձգտում։
Միևնույն ժամանակ, Իրանի բանակի գլխավոր հրամանատար գեներալ-մայոր Ամիր Հաթամին հայտարարել է, որ չնայած թշնամական հռետորաբանությանը և Իրանի ներքին գործերին միջամտելու փորձերին, Իրանի զինվորականների մարտական պատրաստվածությունն ավելի բարձր է, քան մինչև 2025 թ. հունիսին Իսրայելի հետ հակամարտությունը, որի հետևանքով, Վաշինգտոնի պնդմամբ, ոչնչացվել է Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Հաթամին վստահեցրել է, որ բանակը կգործի ամբողջ ուժով երկիրը պաշտպանելու համար։
Նա նաև հայտարարել է, որ Իրանում տնտեսական դժվարությունների պատճառով բողոքող ցուցարարները չեն պատրաստվում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի քարոզչությունից կախված մնալ։ Նա ողջունել է ցուցարարների այս դիրքորոշումը։

Министр ИД Ирана не видит условий для переговоров между Тегераном и Вашингтоном
Пока нет подходящих условий для возобновления переговоров между Ираном и США. Об этом, по сообщению “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи.
“Нынешняя ситуация не благоприятствует переговорам с США, из-за американской политики”, — цитирует Арагчи информационное агентство Mehr.
Министр подчеркнул, что Иран никогда не отказывался от диалога с США, но он должен вестись с уважением и с учетом взаимных интересов, к чему Белый дом в настоящее время не стремится.
Вместе с тем главнокомандующий иранской армией генерал-майор Амир Хатами заявил, что, несмотря на враждебную риторику и попытки вмешательства во внутренние дела Ирана, боеготовность иранской армии выше, чем до конфликта с Израилем в июне 2025 года, в результате которого, по мнению Вашингтона, была уничтожена ядерная программа Ирана. Хатами заверил, что армия будет действовать в полную силу для защиты страны.
Он также заявил, что протестующие против экономических трудностей в Иране не попадут под зависимость от пропаганды США и Израиля, и он приветствует такую ​​позицию протестующих.