Բիշքեկում կայանալիք ՇՀԿ գագաթնաժողովին կմասնակցեն 17 երկրների առաջնորդներ
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում անցկացվելիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին կմասնակցեն 17 պետությունների առաջնորդներ, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և այլ ղեկավարներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Նշվում է, որ ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավարներից բացի, հանդիպմանը կմասնակցեն Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագիյն Խուրելսուխը, Տոգոյի կառավարության նախագահ Ֆոր Գնասինգբեն, Լաոսի նախագահ Թոնգլուն Սիսուլիտը, Վիետնամի փոխնախագահ Վո Թի Ան Սուանը և Եգիպտոսի փոխվարչապետ Հուսեյն Իսան։
Մասնակիցների թվում են նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ԱՊՀ-ի գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը, ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը և ԱԽՎՄԴ-ի գլխավոր քարտուղար Կայրատ Սարիբայը։
Հաղորդվում է, որ մասնակիցները կքննարկեն միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգը, ՇՀԿ-ի հետագա զարգացումը, ինչպես նաև համագործակցությունը քաղաքական, առևտրատնտեսական, տրանսպորտային, թվային, բնապահպանական և հումանիտար ոլորտներում։
Գագաթնաժողովի արդյունքներով նախատեսվում է ընդունել կազմակերպության 25-ամյակին նվիրված հռչակագիր, մի շարք որոշումներ և թեմատիկ հայտարարություններ։
Ընդլայնված «ՇՀԿ պլյուս» ձևաչափով մասնակիցները կքննարկեն ՄԱԿ-ի և միջազգային իրավունքի դերը, կայուն զարգացումը և փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը։
ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի գագաթնաժողովը կանցկացվի Բիշքեկում՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն օգոստոսի 28-ին հայտնել էր, որ Բիշքեկում նախատեսված է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։

В саммите ШОС в Бишкеке примут участие лидеры 17 стран
В саммите Шанхайской организации сотрудничества, который состоится в столице Кыргызстана Бишкеке, примут участие лидеры 17 государств, в том числе премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент России Владимир Путин, президент Азербайджана Ильхам Алиев, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и другие лидеры.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба президента Кыргызстана.
Отмечается, что помимо глав государств-членов ШОС, во встрече примут участие президент Монголии Ухнаагийн Хурелсух, премьер-министр Того Форе Гнассингбе, президент Лаоса Тонглун Сисулит, вице-президент Вьетнама Во Тхи Ань Суан и заместитель премьер-министра Египта Хусейн Исса.
В числе участников — Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш, Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев, Генеральный секретарь ОДКБ Таалатбек Масадиков, Председатель правления Евразийской экономической комиссии Бакытжан Сагинтаев и Генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарибай.
Сообщается, что участники обсудят международную и региональную повестку дня, дальнейшее развитие ШОС, а также сотрудничество в политической, торгово-экономической, транспортной, цифровой, экологической и гуманитарной сферах.
Ожидается, что на саммите будет принята декларация, посвященная 25-летию организации, ряд решений и тематических заявлений.
В расширенном формате "ШОС Плюс" участники обсудят роль ООН и международного права, устойчивое развитие и расширение взаимовыгодного сотрудничества.
Саммит Совета глав государств - членов Шанхайской организации сотрудничества пройдет в Бишкеке 31 августа - 1 сентября.
Напомним, что 28 августа помощник президента России Юрий Ушаков объявил о том, что в Бишкеке также запланирована встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным.