ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն ընդունել է Գոլանի բարձունքներում խաղաղապահների մանդատի երկարացման շուրջ ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի բանաձևը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ընդունել է բանաձև, որով վեց ամսով երկարաձգվում է Իսրայելի կողմից օկուպացված սիրիական Գոլանի բարձունքներում ՄԱԿ-ի՝ անջատման դիտորդական ուժերի (СООННР) մանդատը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկված բանաձևի նախագիծն ընդունվել է միաձայն։ Ինչպես քվեարկությունից հետո նշել է ՌԴ ներկայացուցիչ Դինա Գիլմուտդինովան, այս անգամ «փաստաթուղթը որոշակի փոփոխությունների է ենթարկվել՝ դառնալով ավելի տարողունակ և հակիրճ՝ միաժամանակ պահպանելով СООННР-ի և Գոլանի բարձունքներում իրադրության շուրջ ԱԽ-ի կողմից ավելի վաղ հավանության արժանացած պրոֆիլային որոշումների հանգուցային տարրերը»։
«Այսօր ընդունված բանաձևում գլխավորն այն է, որ պահպանվել է հակամարտության կողմերին ուղղված միանշանակ կոչը՝ կատարելու Խորհրդի 1973 թվականի 338 բանաձևը, ինչպես նաև 1974 թվականի ուժերի տարանջատման շուրջ համաձայնագրի պարտավորությունները», - հավելել է նա։
Ռուսաստանցի դիվանագետը նաև մտահոգություն է հայտնել բուֆերային գոտում իսրայելական ստորաբաժանումների՝ արդեն ավելի քան մեկ տարի տևող անօրինական ներկայության, ինչպես նաև Իսրայելի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների՝ Սիրիայի խորքը առաջխաղացման կապակցությամբ:
«Կոչ ենք անում Արևմտյան Երուսաղեմին հետևել Դամասկոսի օրինակին և զսպվածություն ցուցաբերել՝ զերծ մնալով միակողմանի, անօրինական ու սադրիչ քայլերից, ինչպես նաև կանոնավոր շփումներ պահպանել СООННР-ի հետ՝ առաջացող տարաձայնությունները կարգավորելու համար», - նշել է Գիլմուտդինովան։
СООННР-ն ստեղծվել է 1974 թ. մայիսի 31-ին Անվտանգության խորհրդի 350 բանաձևով այն բանից հետո, երբ համաձայնեցվեց Գոլանի բարձունքներում իսրայելական և սիրիական զորքերի անջատումը։

Совет Безопасности ООН принял российско-американскую резолюцию о продлении мандата миротворцев на Голанских высотах
Совет Безопасности ООН принял резолюцию о продлении мандата Сил ООН по наблюдению за разъединением (СООННР) на оккупированных Израилем сирийских Голанских высотах на шесть месяцев. Об этом, как сообщает Арменпресс, пишет корреспондент ТАСС.
Предложенный Россией и США проект резолюции был принят единогласно. Как отметила после голосования представитель России Дина Гильмутдинова, на этот раз «документ претерпел определенные изменения, став более объемным и лаконичным, при этом сохранив ключевые элементы профильных резолюций о ситуации в СНР и на Голанских высотах, ранее одобренных Советом Безопасности».
«Главное в принятой сегодня резолюции — это сохранение недвусмысленного призыва к сторонам конфликта выполнить резолюцию Совета 338 от 1973 года, а также обязательств по соглашению 1974 года о разделении сил», — добавила она.
Российский дипломат также выразила обеспокоенность по поводу незаконного присутствия израильских подразделений в буферной зоне, которое продолжается уже более года, а также по поводу продвижения подразделений Армии обороны Израиля вглубь Сирии.
«Мы призываем Западный Иерусалим последовать примеру Дамаска и проявить сдержанность, воздерживаясь от односторонних, незаконных и провокационных шагов, а также поддерживать регулярные контакты с Советом Безопасности ООН для урегулирования возникающих разногласий», — отметила Гильмутдинова.
Совет Безопасности ООН был создан в 1974 году. 31 мая 2011 года резолюцией 350 Совета Безопасности после достижения соглашения о разъединении израильских и сирийских сил на Голанских высотах.