Իրանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Թեհրանի հետ ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու ցանկության մասին ՀՀ վարչապետի հայտարարությունը
Իրանը վճռական է տրամադրված շարունակել զարգացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են իրանական լրատվամիջոցները՝ մեջբերելով երկրի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիի հայտարարությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ օրեր առաջ արված հայտարարությանը, որ Երևանը ցանկանում է Թեհրանի հետ ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթ ստորագրել՝ Բաղային նշել է, որ երկու երկրները շատ լավ հարաբերություններ ունեն։
«Մենք վճռականորեն տրամադրված ենք շարունակել այդ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում»,-ասել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակը։
Նա ընդգծել է, որ Թեհրանն իր հարաբերությունները կարգավորում է ազգային շահերից ելնելով, և Հայաստանի հետ հարաբերություններն այդ առումով բացառություն չեն։
«Մեր հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ շահերի և խնդիրների, ու ընդհանուր շահերի հստակ ըմբռնման վրա»,-շեշտել է Բաղային։
Նա նաև հավելել է, որ Իրանը հարգում է այլ երկրների հետ հարաբերություններ ունենալու՝ պետությունների իրավունքը, քանի դեռ դա չի վնասում Թեհրանի հետ հարաբերություններին։

Министерство иностранных дел Ирана прокомментировало заявление премьер-министра Армении о желании установить стратегическое партнерство с ИРИ
Иран полон решимости продолжать развивать отношения с Арменией в различных областях.
Об этом сообщают иранские СМИ со ссылкой на заявление пресс-секретаря МИД страны Эсмаила Багая, передает Арменпресс.
Ссылаясь на сделанное несколько дней назад заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о желании Еревана подписать документ о стратегическом партнерстве с Тегераном, Багай отметил, что у двух стран очень хорошие отношения.
«Мы полны решимости продолжать эти отношения в различных областях», — заявил пресс-секретарь МИД Ирана.
Он подчеркнул, что Тегеран строит свои отношения, исходя из национальных интересов, и отношения с Арменией в этом отношении не являются исключением.
«Наши отношения основаны на четком понимании взаимных интересов и проблем, а также общих интересов», — подчеркнул Багай.
Он также добавил, что Иран уважает право государств на отношения с другими странами, если это не наносит вреда отношениям Тегерана с ними.