ԱՄՆ-ն գաղտնազերծել է Պուտինի և Բուշի բանակցությունների սղագրությունները
«Ազգային անվտանգության արխիվը», որը Ջորջ Վաշինգտոնի համալսարանի ամերիկյան ոչ կառավարական կազմակերպություն է, իր կայքում հրապարակել է Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի միջև 2001, 2005 և 2008 թվականներին տեղի ունեցած զրույցների երեք գաղտնազերծված սղագրությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթերի բովանդակությունը ներկայացրել է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ նույնիսկ Բուշի հետ իր առաջին հանդիպման ժամանակ Կրեմլի առաջնորդը դժգոհել է, որ Ռուսաստանը «կամավոր կերպով զիջել է հազարավոր կիլոմետր տարածք» և դեմ է եղել ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը։
Ազգային անվտանգության արխիվը պարզաբանում է, որ վերծանումները հրապարակվել են կազմակերպության կողմից ԱՄՆ-ի տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի համաձայն ներկայացված դատական ​​​​հայցի արդյունքում։
Առաջին փաստաթուղթը թվագրված է 2001 թվականի հունիսի 16-ին՝ այն օրը, երբ Պուտինը և Բուշն առաջին անգամ անձամբ հանդիպել են Սլովենիայի մայրաքաղաք Լյուբլյանայի «Բրդո» ամրոցում։
Ջորջ Բուշ կրտսերն ընտրվել է Միացյալ Նահանգների 43-րդ նախագահ 2000 թվականին, նրա երդմնակալությունը տեղ է ունեցել 2001 թվականի հունվարին: Այդ ժամանակ Պուտինը նույնպես համեմատաբար նոր էր նախագահական պաշտոնում, նա հաղթել էր 2000 թվականի մարտի ընտրություններում։
Ըստ վերծանման՝ երկու առաջնորդները շատ բարյացակամ էին միմյանց նկատմամբ և ցույց են տվել Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև լավ հարաբերություններ պահպանելու իրենց մտադրությունը։
Դրանից անմիջապես հետո Կրեմլի առաջնորդը հանկարծակի անդրադարձել է պատմության և տարածքային հարցերին։
«Ռուսները կամավոր կերպով հրաժարվեցին հազարավոր քառակուսի կիլոմետր տարածքից, - ասել է Պուտինը Բուշին 2001 թվականի ամռանը։ - Դա անհավանական է։ Նրանք հրաժարվեցին Ուկրաինայից, որը դարեր շարունակ Ռուսաստանի մաս էր կազմել։ Նրանք հրաժարվեցին Ղազախստանից։ Կովկասից նույնպես։ Դժվար է պատկերացնել, և դա արեցին կուսակցական առաջնորդները»։
Այնուհետև Պուտինը Բուշին ասել է, որ կարծում է, որ արևմտյան երկրները հիասթափեցրել են Մոսկվային մի քանի հարցերում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի պարտքի հետ կապված հարցը չկարգավորելու և Չեչնիայում արմատական ​​իսլամիստական ​​խմբավորումների գործողություններն անտեսելու հարցում։
Այս հանդիպման ժամանակ Պուտինը նաև հարցրել է Բուշին, թե ինչու է ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումն անհրաժեշտ՝ դժգոհելով, որ Ռուսաստանն «իրեն ավելորդ է զգում» դաշինքին վերաբերող հարցերում։
Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ 1954 թվականին երկիրը դիմել է ՆԱՏՕ-ին միանալու համար, բայց մերժվել է։
«Իրական հարցն այն է, թե ինչպես ենք մենք ասոցացնում Ռուսաստանը քաղաքակիրթ աշխարհի մնացած մասի հետ,- ասել է Պուտինը Բուշին։ - Փաստն այն է, որ ՆԱՏՕ-ն ընդլայնվում է, և մենք ոչինչ չենք կարող ասել դրա մասին»։
Ինչպես նշում է Ազգային անվտանգության արխիվը, Պուտինի վերջին անձնական հանդիպումը Բուշի հետ տեղի է ունեցել 2008 թ․ ապրիլի 6-ին, Սոչիի մոտ գտնվող Ռուսաստանի նախագահի ամառային նստավայրում՝ Բոչարով Ռուչեյում։
Այս բանակցությունները տեղի են ունեցել Բուխարեստում կայացած ՆԱՏՕ-ի կարևորագույն գագաթնաժողովից անմիջապես հետո, որտեղ ԱՄՆ-ն պնդել էր, որ հարկավոր է Ուկրաինային և Վրաստանին հրավիրել դաշինք։ Արդյունքում, դաշինքի անդամները որոշել էին անմիջապես չտրամադրել Կիևին և Թբիլիսիին անդամակցության գործողությունների ծրագիր, սակայն նշել էին, որ երկու երկրներն էլ կարող են ապագայում միանալ ՆԱՏՕ-ին:
Այնուհետև Պուտինն այս որոշումը որակել է որպես Ռուսաստանի անվտանգությանն ուղղված ուղղակի սպառնալիք, որից չորս ամիս անց տեղի ունեցան ռազմական գործողությունները Վրաստանում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ հանդիպման սկզբում Պուտինը և Բուշը մանրամասն քննարկել են Եվրոպայում հակահրթիռային պաշտպանության հարցերը։
Այնուհետև Պուտինն անդրադարձել է ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հարցին՝ նշելով, որ «Ուկրաինայի նման երկրի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին մեզ համար կստեղծի երկարատև հակամարտության դաշտ և առճակատում»։
Բուշը նրան հարցրել է, թե ինչու,  և Պուտինն ԱՄՆ նախագահին պատասխանել է, որ իր կարծիքով՝ Ուկրաինան «արհեստական ​​պետություն է, որը ստեղծվել է խորհրդային ժամանակներում»։
Պուտինը նշում է, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին «ստեղծում է Ռուսաստանի մոտակայքում ռազմական բազաների և նոր ռազմական համակարգերի հայտնվելու սպառնալիք» և «ստեղծում է անորոշություն և սպառնալիք մեզ համար»։ Ռուսաստանի նախագահը նաև պնդել է, որ ուկրաինացիների 70%-ը դեմ է ՆԱՏՕ-ին միանալուն։
«Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի դեմ ուղղված ուժերի վրա հույս դնելով՝ Ռուսաստանը կարող է աշխատել այն բանի ուղղությամբ, որ ՆԱՏՕ-ն այլևս ընդլայնվելու հնարավորություն չունենա, - ասել է Ռուսաստանի նախագահը Բուշին։ - Ռուսաստանը կարող է անընդհատ խնդիրներ ստեղծել այնտեղ»։
Հատկանշական է, որ 2008 թվականին Բուշի հետ հանդիպման ժամանակ Պուտինը հայտարարել է. «Մենք դեմ ենք Ուկրաինայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, բայց ամեն դեպքում, եկեք սպասենք, մինչև բնակչության մեծամասնությունը «կողմ» լինի, և այդ ժամանակ թող միանան, այլ ոչ թե հակառակը»։
Բուշը բավականին կարճ է արձագանքել Պուտինի հայտարարություններին՝ Ուկրաինայի և Վրաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու անցանկալիության մասին։
«Ձեր մեջ ինձ դուր եկող բաներից մեկն այն է, որ դուք չվախեցաք այս ամենը ՆԱՏՕ-ին ասել: Դա գովելի է: Ձեզ ուշադիր լսեցին, և ոչ ոք կասկածի տակ չդրեց Ձեր դիրքորոշումը: Դա լավ ելույթ էր», - նշել է նա։
Ազգային անվտանգության արխիվը նաև հրապարակել է Պուտինի և Բուշի միջև 2005 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում տեղի ունեցած մեկ այլ զրույցի սղագրությունը:
Առաջնորդները հիմնականում քննարկել են միջուկային զենքի չտարածումը և Ռուսաստանի հարաբերությունները Թեհրանի և Փհենյանի հետ: Ըստ հրապարակման հեղինակների՝ զրույցը ցույց է տալիս Իրանի և Հյուսիսային Կորեայի վերաբերյալ դիրքորոշումների զարմանալի նմանություն, որտեղ Պուտինը ներկայանում է որպես նվիրված և աջակցող գործընկեր։

США рассекретили стенограммы переговоров Путина и Буша
Американская неправительственная организация “Архив национальной безопасности” при Университете Джорджа Вашингтона опубликовала на своем сайте три рассекреченные стенограммы бесед Владимира Путина с президентом США Джорджем Бушем-младшим в 2001, 2005 и 2008 годах. Как передает “Арменпресс”, содержание документов представила Русская служба BBC.
Согласно документам, даже на первой встрече с Бушем кремлевский лидер жаловался, что Россия “добровольно уступила тысячи километров территории”, и выступал против расширения НАТО.
Архив национальной безопасности уточняет, что стенограммы были опубликованы в результате судебного иска, поданного организацией в соответствии с Законом США о свободе информации.
Первый документ датирован 16 июня 2001 года, днем первой личной встречи Путина и Буша в замке Брдо в словенской столице Любляне.
Джордж Буш-младший был избран 43-м президентом США в 2000 году и вступил в должность в январе 2001 года. В то время Путин также был относительно новым президентом, победив на выборах в марте 2000 года.
Согласно стенограмме, оба лидера были очень дружелюбны друг к другу и выразили намерение поддерживать хорошие отношения между Россией и Западом.
Сразу после этого кремлёвский лидер внезапно перешёл к истории и территориальным вопросам.
“Русские добровольно уступили тысячи квадратных километров территории, — сказал Путин Бушу летом 2001 года. — Это невероятно. Они отказались от Украины, которая веками была частью России. Они отказались от Казахстана. И от Кавказ тоже. Трудно представить, и это сделали партийные лидеры”.
Затем Путин сказал Бушу, что, по его мнению, западные страны подвели Москву по ряду вопросов, включая неспособность решить проблему российского долга и игнорирование действий радикальных исламистских группировок в Чечне.
В ходе встречи Путин также спросил Буша, зачем необходимо расширение НАТО, выразие недовольство, что Россия “чувствует себя лишней” в вопросах, касающихся альянса.
Российский президент отметил, что страна подавала заявку на вступление в НАТО в 1954 году, но получила отказ.
“Реальный вопрос в том, как мы ассоциируем Россию с остальным цивилизованным миром, — сказал Путин Бушу. — Дело в том, что НАТО расширяется, и мы ничего не можем с этим поделать”.
По данным Архива национальной безопасности, последняя личная встреча Путина с Бушем состоялась 6 апреля 2008 года в летней резиденции российского президента в Бочаров Ручье под Сочи.
Эти переговоры состоялись сразу после важного саммита НАТО в Бухаресте, где США настаивали на приглашении Украины и Грузии в альянс. В результате члены альянса решили не предоставлять Киеву и Тбилиси план действий по членству сразу, но отметили, что обе страны могут присоединиться к НАТО в будущем
Позже Путин назвал это решение прямой угрозой безопасности России, за которой через четыре месяца последовали военные операции в Грузии.
Согласно документу, в начале встречи Путин и Буш подробно обсудили вопрос противоракетной обороны в Европе.
Затем Путин затронул вопрос расширения НАТО, отметив, что “членство такой страны, как Украина, в НАТО создаст для нас долгосрочную зону конфликта и конфронтации”.
Буш спросил его, почему, и Путин ответил президенту США, что, по его мнению, Украина — это “искусственное государство, созданное в советское время”.
Путин отметил, что членство Украины в НАТО “создаст угрозу появления военных баз и новых военных систем вблизи России” и “неопределенность и угрозу для нас”. Российский президент также заявил, что 70% украинцев против вступления в НАТО.
“Полагаясь на силы, направленные против НАТО на Украине, Россия может работать над тем, чтобы у НАТО больше не было возможности расширяться”, - сказал президент России Бушу. “Россия может постоянно создавать там проблемы”.
Примечательно, что во время встречи с Бушем в 2008 году Путин заявил: “Мы против вступления Украины в НАТО, но в любом случае, давайте подождем, пока большинство населения будет “за”, и тогда пусть вступают, а не наоборот”.
Буш довольно коротко ответил на заявления Путина о нежелательности вступления Украины и Грузии в НАТО.
“Одна из вещей, которая мне в Вас нравится, - это то, что Вы не побоялись рассказать все это НАТО. Вас внимательно выслушали, и никто не поставил под сомнение Вашу позицию. Это была хорошая речь”, — отметил он.
Архив национальной безопасности также опубликовал стенограмму разговора Путина и Буша от 1 сентября 2005 года и стенограмму еще одной беседы, состоявшейся в Овальном кабинете Белого дома 6-го числа.
Лидеры в основном обсуждали ядерное нераспространение и отношения России с Тегераном и Пхеньяном. По мнению авторов публикации, беседа демонстрирует поразительное сходство позиций по Ирану и Северной Корее, где Путин позиционирует себя как верный и поддерживающий партнер.