Թուրքիան ձերբակալել է ԻՊ-ի հետ կապված 115 կասկածյալի, որոնք Ամանորի նախաշեմին հարձակումներ էին նախապատրաստում
Թուրքական իշխանությունները հայտնել են, որ Սուրբ ծննդյան և Նոր տարվա միջոցառումների ժամանակ նախատեսված հարձակումներ են խափանել՝ ձերբակալելով «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ավելի քան 100 ենթադրյալ անդամների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Զանգվածային խուզարկություններ են իրականացվել Ստամբուլի 124 հասցեներում, առգրավվել են հրազեն, զինամթերք և «կազմակերպչական փաստաթղթեր»։
Թուրք պաշտոնյաները հայտնել են, որ ԻՊ կողմնակիցներն այս շաբաթ ակտիվորեն հարձակումներ էին պլանավորում ամբողջ Թուրքիայում, մասնավորապես՝ ոչ մուսուլմանների դեմ։
Ոստիկանությունը ձերբակալել է 115 կասկածյալի, սակայն շարունակվում են աշխատանքները ևս 22-ի որոնման ուղղությամբ, ասվում է դատախազի պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Դատախազի գրասենյակից հայտնել են, որ կասկածյալները կապի մեջ են եղել Թուրքիայի տարածքից դուրս գտնվող ԻՊ անդամների հետ։
Այս հայտարարությունից երկու օր առաջ թուրքական հետախուզության գործակալները Աֆղանստանի և Պակիստանի սահմանին ռեյդ էին իրականացրել ԻՊ-ի դեմ։ Ձերբակալվել է Թուրքիայի քաղաքացի, որը, ենթադրաբար, բարձրաստիճան պաշտոն է զբաղեցնում տարածաշրջանում գործող «Իսլամական պետության» թևում։ Նրան մեղադրել են քաղաքացիական անձանց դեմ հարձակումներ պլանավորելու համար։
Թուրքիան 900 կմ երկարությամբ սահման է կիսում Սիրիայի հետ, որտեղ մի քանի հատվածներում ԻՊ-ն շարունակում է գործունեությունը։
Ավելի վաղ Սիրիայի իշխանությունները հայտնել էին, որ գործողություն են իրականացրել ԻՊ թաքստոցներից մեկի դեմ և ձերբակալել Դամասկոսում խմբավորման առաջնորդին և նրա օգնականներին։

Турция арестовала 115 подозреваемых в планировании нападений в новогоднюю ночь
Турецкие власти заявили, что предотвратили нападения, запланированные на Рождество и Новый год, арестовав более 100 предполагаемых членов террористической группировки «Исламское государство». Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В Стамбуле были проведены масштабные обыски по 124 адресам, в результате которых были изъяты огнестрельное оружие, боеприпасы и «организационные документы». Турецкие чиновники заявили, что сторонники ИГ активно планировали нападения по всей Турции на этой неделе, особенно против немусульман.
Полиция задержала 115 подозреваемых, но разыскивает еще 22, сообщила прокуратура. Подозреваемые поддерживали связь с членами ИГ за пределами Турции.
Это заявление прозвучало через два дня после того, как турецкие агенты разведки провели рейд на афгано-пакистанской границе против ИГ. Был арестован гражданин Турции, предположительно занимающий высокопоставленную должность в региональном крыле группировки «Исламское государство». Его обвинили в планировании нападений на мирных жителей.
Турция имеет 900-километровую границу с Сирией, где ИГ продолжает действовать в ряде районов. Ранее сирийские власти заявили, что провели операцию против убежища ИГ и арестовали лидера группировки и его соратников в Дамаске.