2025-ի նոյեմբերին Հայաստանում գրանցվել է աշխատատեղերի նոր ռեկորդ. վարչապետ
2025 թվականի նոյեմբերին Հայաստանում արձանագրվել է գրանցված աշխատատեղերի պատմական նոր ռեկորդ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականի նոյեմբերին երկրում գրանցվել է 814 հազար 818 աշխատատեղ, որոնք ապահովված են աշխատավարձով։ Նրա խոսքով՝ դա 2017 թվականի նոյեմբերի համեմատ ավելի է 275 հազար 465-ով կամ շուրջ 50 տոկոսով։
«Ես համեմատում եմ 2017 թվականի նոյեմբերի հետ, որովհետև դա հեղափոխությանը նախորդած առաջին նոյեմբերն է»,-նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ աշխատատեղերի թիվն աճել է նաև 2024 թվականի նոյեմբերի համեմատ՝ 31 հազար 986-ով կամ շուրջ 4 տոկոսով։
Վարչապետն անդրադարձավ նաև միջին աշխատավարձի ցուցանիշներին՝ նշելով, որ 2025 թվականին միջին աշխատավարձը կազմել է 327 հազար 155 դրամ։ Դա 2017 թվականի նոյեմբերի համեմատ ավելի է 158 հազար 421 դրամով կամ շուրջ 93 տոկոսով։
Նրա խոսքով՝ աշխատավարձերն աճել են նաև 2024 թվականի նոյեմբերի համեմատ՝ շուրջ 16 հազար դրամով, կամ 5,1 տոկոսով։ Միաժամանակ վարչապետը նշեց, որ տարեկան գնաճը, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի, կազմել է 3,3 տոկոս, այսինքն՝ աշխատավարձերի աճը գերազանցել է գնաճի մակարդակը։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց, որ եկամտային հարկի դրույքաչափը նվազել է, ինչը, նրա գնահատմամբ, ևս նպաստել է քաղաքացիների իրական եկամուտների աճին։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2018 թվականի ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխությունից հետո Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքն աճել է շուրջ 50 տոկոսով՝ ընդգծելով, որ խոսքը իրական տնտեսական աճի մասին է։
«Այս տարվա աճի ցուցանիշները նույնպես շատ կարևոր են, և մենք, ըստ էության, վստահ ենք, որ 2025 թվականի պետական բյուջեի եկամտային մասը կկատարվի»,-ասաց վարչապետը։

In November 2025, Armenia recorded a new all-time high in the number of registered jobs, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a Cabinet meeting.
The Prime Minister said that in November 2025, the country recorded 814,818 registered salaried jobs. He noted that this figure is higher by 275,465 jobs, or around 50 percent, compared to November 2017.
“I am comparing it with November 2017 because that was the first November preceding the revolution,” the Prime Minister said.
The number of registered jobs also increased compared to November 2024, by 31,986 jobs, or about 4 percent.
The Prime Minister also addressed average salary indicators, noting that in 2025 the average salary amounted to 327,155 drams. This represents an increase of 158,421 drams, or about 93 percent, compared to November 2017.
According to him, salaries also increased compared to November 2024, by around 16,000 drams, or 5.1 percent. At the same time, the Prime Minister noted that annual inflation, according to the Statistical Committee, stood at 3.3 percent, meaning that wage growth exceeded the inflation rate.
The Prime Minister also recalled that the income tax rate has been reduced, which, in his assessment, has contributed to the growth of citizens’ real incomes.
Nikol Pashinyan noted that following the 2018 revolution, Armenia’s gross domestic product increased by around 50 percent, emphasizing that this represents real economic growth.
“This year’s growth indicators are also very important, and we are essentially confident that the revenue side of the 2025 state budget will be fulfilled,” the Prime Minister said.