Իտալիայի հակամենաշնորհային կարգավորող մարմինը Apple-ին տուգանել է 98,6 միլիոն եվրոյով
Իտալիական Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato գերատեսչությունը (AGCM, երկրի հակամենաշնորհային կարգավորող մարմինը) ամերիկյան Apple ընկերությանը տուգանել է 98,6 միլիոն եվրոյով բջջային հավելվածների ոլորտում հակամենաշնորհային կանոնները խախտելու համար։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Կարգավորող մարմնի կարծիքով՝ ընկերությունը խախտել է եվրոպական օրենսդրությունը App Store-ի համար հավելվածների կողմնակի մշակողների հետ հարաբերություններ կառուցելիս, որտեղ Apple-ը «բացարձակ գերիշխող դիրք» է զբաղեցնում։
Apple-ը, AGCM-ի կարծիքով, օգտվել է այս դիրքից և մշակողներին ստիպել օգտատերերից հատուկ թույլտվություն պահանջել App Tracking Transparency-ի (հավելվածներում տվյալներին հետևելու թափանցիկություն) քաղաքականության շրջանակներում տվյալներ հավաքելու համար:
«ATT քաղաքականության պայմանները դրվում են միակողմանի կերպով և սահմանափակում Apple-ի գործընկերների շահերը», - ասվում է իտալական կարգավորող մարմնի հաղորդագրության մեջ։

Антимонопольный орган Италии оштрафовал Apple на 98,6 миллиона евро
Итальянский антимонопольный регулятор Autorita Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) оштрафовал американскую компанию Apple на 98,6 млн евро за нарушение антимонопольного законодательства в сфере мобильных приложений. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
По данным регулирующего органа, компания нарушила европейское законодательство при установлении отношений с разработчиками приложений для App Store, где Apple занимает "абсолютно доминирующую позицию”.
По утверждению AGCM, Apple воспользовалась этим положением и вынуждала разработчиков запрашивать у пользователей специальное разрешение на сбор данных в рамках политики прозрачности отслеживания приложений (ATT).
“Условия политики ATT налагаются в одностороннем порядке и ущемляют интересы партнеров Apple”, — говорится в заявлении итальянского регулирующего органа.