Սկանդալ Ելիսեյան պալատում․ սեղանապետը տարիներ շարունակ գողացել է թանկարժեք սպասքը
Ելիսեյան պալատի աշխատակիցը երկու տարի շարունակ Ֆրանսիայի նախագահի նստավայրից ճենապակե սպասք է գողացել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է ֆրանսիական Le Figaro թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ Թոմաս Մ.-ն, որը պատասխանատու է սեղանների սպասքավորման և սպասքի հաշվառման համար, գողացել է ճենապակու՝ տասնյակ հազարավոր եվրո արժեցող շուրջ հարյուր կտոր սպասք, ներառյալ գավաթներ, ափսեներ և այլ իրեր, որոնք Ֆրանսիայի մշակութային ժառանգության մաս են կազմում։
Աշխատակիցը կեղծել է գույքագրման փաստաթղթերը՝ կորուստները թաքցնելու համար, և գողացված իրերը հանձնել ճենապակու կոլեկցիոներ Ժիսլեն Մ.-ին, որն աշխատում էր որպես Լուվրի սրահներից մեկի հսկիչ։
Դատարանը պարտավորեցրել է երկու տղամարդկանց  վերադարձնել գողացված իրերը։ Դատարանի որոշմամբ, կոլեկցիոներ արգելվել են աշխատել Լուվրում, իսկ սեղանապետը հեռացվել է Ելիսեյան պալատում իր պաշտոնից։

Скандал в Елисейском дворце: метрдотель годами крал дорогую посуду
Метрдотель Елисейского дворца в течение двух лет воровал фарфор из президентской резиденции Франции. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила французская газета Le Figaro.
Томас М., отвечавший за сервировку столов и учет посуды, украл около ста предметов фарфора стоимостью в десятки тысяч евро, включая чашки, тарелки и другие предметы, являющиеся частью культурного наследия Франции.
Он подделывал инвентарные документы, чтобы скрыть пропажи, и передавал украденные предметы коллекционеру фарфора Жислену М., работавшему смотрителем в одном из залов Лувра.
Суд обязал обоих мужчин вернуть украденные предметы. По решению суда коллекционеру запретили работать в Лувре, а метрдотеля уволили из Елисейского дворца.