Ուիթքոֆն արդյունավետ է անվանել Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները Ֆլորիդայում
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն արդյունավետ է անվանել Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման հարցով Ֆլորիդայում վերջին օրերի բանակցությունները ամերիկյան, եվրոպական և ուկրաինական պատվիրակությունների միջև։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, դեկտեմբերի 21-ին Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Կիրիլ Դմիտրիևի հետ հանդիպումից հետո Ուիթքոֆը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդական Ջարեդ Քուշները դեկտեմբերի 22-ին հանդիպել են Ուկրաինայից և Եվրոպայից ժամանած պաշտոնյաների հետ, ապա արդեն առանձին հանդիպում են ունեցել ուկրաինական պատվիրակության հետ, որը ղեկավարել է Ռուստեմ Ումերովը։
Ուիթքոֆը X-ում արած գրառման մեջ ինչպես ուկրաինական, այնպես էլ ավելի վաղ ռուսական կողմի հետ բանակցություններն անվանել է «արդյունավետ և կառուցողական»։ «Ռուսաստանն ամբողջությամբ հանձնառու է՝ հասնելու Ուկրաինայում խաղաղության հաստատմանը։ Ռուսաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ ջանքերն ու աջակցությունը՝ կարգավորելու ուկրաինական հակամարտությունն ու վերահաստատելու համաշխարհային անվտանգությունը»,- հավելել է նա։

Уиткофф назвал переговоры по Украине во Флориде “продуктивными и конструктивными”
Спецпосланник президента США Стив Уиткофф назвал переговоры с американской, европейской и украинской делегациями по урегулированию войны на Украине, прошедшие во Флориде, “продуктивными и конструктивными”.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Reuters, Стив Уиткофф и советник президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер встретились с официальными лицами из Украины и Европы 22 декабря, после встречи со спецпредставителем президента России Кириллом Дмитриевым 21 декабря, а затем провели отдельную встречу с украинской делегацией во главе с Рустемом Умеровым.
В своем сообщении на X Уиткофф назвал переговоры как с украинской, так и с российской стороной “продуктивными и конструктивными”. “Россия по-прежнему полностью привержена достижению мира на Украине” и “высоко ценит усилия и поддержку США в урегулировании украинского конфликта и восстановлении глобальной безопасности”, — добавил он.