Գերմանիան ԱՄՆ-ում կմասնակցի ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին. Մերց
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտնել է, որ Գերմանիայի ներկայացուցիչները կմասնակցեն ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին, որոնք նախատեսված են առաջիկա օրերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հիմա մենք պետք է սպասենք և տեսնենք, թե ինչ կքննարկվի ԱՄՆ-ում առաջիկա օրերին։ Մեր կողմից մասնակցում են  ներկայացուցիչներ։ Ես նախկինի նման վստահ եմ, որ  կպահպանենք միասնական մոտեցում Ամերիկայի, Ուկրաինայի և Եվրոպայի միջև։ Իսկ հետո մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպես կարձագանքի Ռուսաստանը», - լրագրողներին հայտնել է Մերցը ԵՄ գագաթնաժողովի առաջին օրվա ավարտին։
«Ամեն դեպքում, վատթարագույն դեպքում, մենք պետք է սպասենք Ուկրաինայի ֆինանսավորման շարունակմանն՝ ավելի երկար ժամանակով», - ընդգծել է նա։
Ըստ AFP գործակալության՝ Սպիտակ տնից հայտնել են, որ ԱՄՆ և ՌԴ պաշտոնյաներն առաջիկա հանգստյան օրերին կհանդիպեն Մայամիում՝ քննարկելու խաղաղության ծրագրի շուրջ հետագա քայլերը։ Միևնույն ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ուկրաինական և ամերիկյան պատվիրակությունները դեկտեմբերի 19-ին և դեկտեմբերի 20-ին նոր բանակցություններ կվարեն ԱՄՆ-ում։
ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների ևս մեկ փուլ տեղի է ունեցել Բեռլինում դեկտեմբերի 14-ին. այն տևել է մոտ հինգ ժամ։ Կողմերը շարունակել են բանակցությունները դեկտեմբերի 15-ի առավոտյան, հանդիպումը  տևել է մոտ երկու ժամ։ ԱՄՆ պատվիրակության կազմում են եղել նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը և ԱՄՆ նախագահի փեսա ու խորհրդական Ջարեդ Քուշները։ Ուկրաինական կողմից մասնակցել են Վոլոդիմիր Զելենսկին, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը և Ուկրաինայի զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Անդրեյ Հնատովը:

Германия примет участие в переговорах по урегулированию российско-украинского конфликта в США: Мерц
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что представители Германии примут участие в переговорах по урегулированию российско-украинского конфликта, которые запланированы на ближайшие дни. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на ТАСС.
“Теперь нам нужно подождать и посмотреть, что будет обсуждаться в США в ближайшие дни. От нас принимают участие представители. Я по-прежнему уверен, что мы сохраним единый подход между Америкой, Украиной и Европой. А затем нам нужно посмотреть, как отреагирует Россия”, — сказал Мерц журналистам в конце первого дня саммита ЕС.
“В любом случае, в худшем случае, мы должны ожидать продолжения финансирования Украины еще дольше”, — подчеркнул он.
Согласно AFP, представитель Белого дома заявил, что американские и российские официальные лица встретятся в Майами в выходные, чтобы обсудить дальнейшие шаги по мирному плану. Зеленский также объявил, что украинская и американская делегации проведут новые переговоры в США 19 и 20 декабря. По словам Зеленского, Киев хочет, чтобы Вашингтон предоставил более подробную информацию о гарантиях безопасности, которые будут предоставлены для защиты Украины от еще одного нападения.
Еще один раунд переговоров между американской и украинской делегациями прошел в Берлине 14 декабря. Он длился около пяти часов. Стороны продолжили переговоры утром 15 декабря, встреча продолжалась около двух часов. В составе американской делегации были спецпосланник президента Стивен Уиткофф и зять и советник президента США Джаред Кушнер. Украинскую сторону представляли Владимир Зеленский, секретарь Совета безопасности Рустем Умеров и начальник Генерального штаба Вооруженных сил Украины Андрей Гнатов.