Երկրում կա վարկերի տրամադրման և ավանդների ներդրման աճ. ԿԲ նախագահ
Հայաստանում նկատվում է ոչ միայն վարկավորման, այլև բնակչության կողմից բանկերում ներդրված ավանդների աճ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում տեղեկացրեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա արձանագրեց, որ վարկ-ավանդ հարաբերակցությունը ներկայում 115 տոկոս է, ինչը ենթադրում է, որ վարկերն աճում են առաջանցիկ տեմպերով, բայց աճում են նաև ավանդները:
«Ավանդներ-ՀՆԱ հարաբերակցությունն այս պահի դրությամբ 57.3 տոկոս է: Այսինքն, ունենք ոչ միայն ներդրում պարտատոմսերում, այլև բնակչության կողմից բանկերում ներդրված ավանդների աճ: Երկրում հիմնականում փողը ձևավորվում է վերջին տարիներին գրանցված բարձր տնտեսական աճի արդյունքում: Այսինքն, կա իրական եկամուտների աճ, բարձր տնտեսական աճ, որի արդյունքում ձևավորվում են խնայողություններ, որոնց մի մասն ուղղվում է ֆինանսական շուկա, մյուս մասը՝ անշարժ գույքի շուկա: Այսինքն, մարդիկ իրականացնում են որոշակի ներդրումներ, ձեռք են բերում ակտիվներ, որոնք գոյանում են իրենց վաստակածի և սպառածի տարբերության հաշվին»,- նշեց նա:

В Армении наблюдается рост не только кредитования, но и вкладов населения в банки: глава ЦБ
В Армении наблюдается рост не только кредитования, но и вкладов населения в банки. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
Он отметил, что соотношение кредитов к депозитам в настоящее время составляет 115%, что означает, что кредиты растут прогрессивными темпами, но растут также депозиты.
«Соотношение депозитов к ВВП в настоящее время составляет 57,3%. Т.е. у нас есть не только инвестиции в облигации, но и увеличение депозитов, вложенных населением в банки. Деньги в стране формируются в основном в результате высокого экономического роста, зафиксированного в последние годы. Т.е. наблюдается рост реальных доходов, высокий экономический рост, в результате которого формируются сбережения, часть которых направляется на финансовый рынок, другая часть — на рынок недвижимости. Это значит, что люди делают определенные инвестиции, приобретают активы, которые формируются за счет разницы между тем, что они зарабатывают, и тем, что они потребляют», — отметил он.