Աշխարհի բեմերից՝ Երևան. վիրտուոզ ջութակահար Արա Մալիկյանի սպասված վերադարձը
Լիբանանահայ երաժիշտ Արա Մալիկյանը Ranker պորտալի հարցումների համաձայն աշխարհի լավագույն ջութակահարներից է: Դա են ապացուցում նրա փայլուն կատարումներն ու լեփ-լեցուն դահլիճներն աշխարհի տարբեր երկրներում: Երաժիշտը, որը երկու անգամ համերգով հանդես է եկել Երևանում, վերադառնում է նոր հույզերով, նոր ասելիքով ու նոր ծրագրով:
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ Մալիկյանի Intruso World Tour-ի շրջանակում կազմակերպված երևանյան համերգը տեղի կունենա փետրվարի 15-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Դասական և ժամանակակից երաժշտության երկրպագուները կառնչվեն գեղեցիկին, անսպասելիին, զարմանալիին:
Մալիկյանի հետ բեմում կլինեն երաժիշտներ, որոնց հետ ջութակահարը երկար ճանապարհ է անցել, հանդես եկել աշխարհի հեղինակավոր բեմերում: Նրանք են դաշնակահար Իվան «Մելոն» Լյուիսը, կոնտրաբասահար Իվան Ռուիս Մաչադոն, թմբկահար Գեորվիս Պիկո Միլանը, կիթառահար Դայան Աբադը:
Նույն երաժիշտների հետ Մալիկյանը երևանյան բեմում ելույթ է ունեցել 2023 և 2024 թվականներին՝ անմոռանալի հույզեր պարգևելով հանդիսատեսին:
Մալիկյանի Intruso ալբոմը, որը երաժիշտը կներկայացնի Հայաստանի ունկնդրին, ոչ միայն երաժշտական հետաքրքիր ու բազմաբովանդակ աշխատանք է, այլև ինքնակենսագրական ու սոցիալական պատմություն։ Ալբոմում ներառված ստեղծագործությունների միջոցով Արա Մալիկյանը պատմում է իր՝ այս երկրից այն երկիր տեղափոխվող մարդու կյանքը։
Արա Մալիկյանը ծնվել է Լիբանանում, սակայն երկար տարիներ ապրում և ստեղծագործում է Իսպանիայում: Նրա տաղանդը բացահայտվել է վաղ տարիքում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում երկար ժամանակ ստիպված է եղել ապրել և սովորել ռմբապաստարաններում։ Մալիկյանի առաջին մեծ համերգը կայացել է 12 տարեկանում, իսկ երկու տարի անց դիրիժոր Հանս Հերբերտ Յորիսի միջնորդությամբ գերմանական կառավարությունից կրթաթոշակ է ստացել՝ Հանովերի երաժշտության և թատրոնի բարձրագույն դպրոցում սովորելու համար։ Մալիկյանը շարունակել է իր կրթությունը Լոնդոնի Գիլդհոլի երաժշտության և դրամայի դպրոցում, ինչպես նաև դասեր առել աշխարհահռչակ պրոֆեսորներից։ 2015-ին Մադրիդի Թագավորական թատրոնի հետ համագործակցությամբ վերաթողարկել է իր ալբոմը՝ նվիրված Իսպանիայում բնակություն հաստատելու 15-ամյակին։
Մալիկյանի վերջին տարիների խոշոր շրջագայություններից է «15»-ը, որը հանրության և քննադատների շրջանում մեծ հաջողություն է ունեցել՝ ավելի քան 175 հազար հանդիսական և ավելի քան 150 համերգ։
Հաջորդ՝ «Ջութակի անհավանական պատմությունը» ալբոմով, նա համաշխարհային շրջագայության է մեկնել այն ջութակով, որով նվագել է մոլորակի խոշորագույն քաղաքների ամենահեղինակավոր բեմահարթակներում և թատրոններում՝ Լոնդոն, Փարիզ, Հռոմ, Մոսկվա, Բուենոս Այրես, Մեխիկո Սիթի, Լիմա, Սանտյագո դե Չիլի, Պեկին, Հոնկոնգ, Ստամբուլ, Բելգրադ, Բրատիսլավա, Մադրիդ, Լիսաբոն, Բեռլին։
2019-ին Մալիկյանի Royal Garage համաշխարհային շրջագայությունը մեկնարկել է համանուն ալբոմի թողարկմամբ. նա համագործակցել է այնպիսի արտիստների հետ, ինչպիսիք են Անդրես Կալամարոն, Էնրիկե Բունբերին և Սերժ Թանկյանը:
Արա Մալիկյանի Petit Garage շրջագայությունն էլ համաճարակի և նախորդ տուրնեի արդյունք է եղել: Այն վերածվել է դաշնամուրի և ջութակի զգացմունքայնությամբ լի շոուների, որոնք տեղի են ունեցել սահմանափակ տարողությամբ դահլիճներում։ Համերգներն անցել են մտերմիկ մթնոլորտում: Այդ համերգներով Մալիկյանը ճանապարհորդել է աշխարհով մեկ՝ Դուբայի օպերայից մինչև Մեքսիկայի Միչոական և Մադրիդի թագավորական պալատ։

С мировых сцен - в Ереван: долгожданное возвращение виртуозного скрипача Ара Маликяна
Согласно опросам портала Ranker, ливанско-армянский музыкант Ара Маликян — один из лучших скрипачей в мире. Это подтверждают его блестящие выступления и полные залы в разных странах. Музыкант, дважды выступавший в Ереване, возвращается с новыми эмоциями, новыми идеями и новой программой.
По сообщению Арменпресс, концерт Маликяна в Ереване, организованный в рамках его мирового турне Intruso, состоится 15 февраля в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Поклонники классической и современной музыки найдут отклик в прекрасном, неожиданном и удивительном.
На сцене вместе с Маликяном выступят музыканты, с которыми скрипач прошел долгий путь, выступая на престижных сценах по всему миру. В состав группы входят пианист Иван «Мелон» Льюис, контрабасист Иван Руис Мачадо, барабанщик Георвис Пико Милан, гитаристка Диана Абад.
С тем же составом Маликян выступал на ереванской сцене в 2023 и 2024 годах, подарив публике незабываемые впечатления.
Альбом Маликяна Intruso, который музыкант представит армянской публике, — это не только интересное и многогранное музыкальное произведение, но и автобиографическая и социальная история. Через произведения, вошедшие в альбом, Ара Маликян рассказывает историю своей жизни как человека, переезжающего из одной страны в другую.
Ара Маликян родился в Ливане, но много лет жил и творил в Испании. Его талант проявился в раннем возрасте, несмотря на то, что во время ливанской гражданской войны ему долгое время приходилось жить и учиться в бомбоубежищах. Первый крупный концерт Маликян дал в возрасте 12 лет, а два года спустя благодаря посредничеству дирижера Ганса Герберта Йориса он получил стипендию от правительства Германии для обучения в Ганноверской школе музыки и театра. Маликян продолжил образование в Гилдхоллской школе музыки и драмы в Лондоне, а также брал уроки у всемирно известных профессоров. В 2015 году он переиздал свой альбом в сотрудничестве с Королевским театром Мадрида, посвященный 15-летию его пребывания в Испании.
Один из самых масштабных туров Маликяна за последние годы — «15», имевший огромный успех у публики и критиков: более 175 тысяч зрителей и более 150 концертов.
Со следующим альбомом, «Невероятная история скрипки», он отправился в мировое турне со скрипкой, выступая на самых престижных сценах и в театрах крупнейших городов планеты: Лондон, Париж, Рим, Москва, Буэнос-Айрес, Мехико, Лима, Сантьяго-де-Чили, Пекин, Гонконг, Стамбул, Белград, Братислава, Мадрид, Лиссабон, Берлин.
В 2019 году мировое турне Маликяна «Royal Garage» началось с выхода одноименного альбома; он сотрудничал с такими артистами, как Андрес Каламаро, Энрике Бунбери и Серж Танкян.
Тур Ара Маликяна «Petit Garage» стал результатом пандемии и предыдущих туров. Это превратилось в трогательные фортепианные и скрипичные концерты, проходившие в залах с ограниченным количеством мест. Концерты проходили в камерной атмосфере. С этими концертами Маликян объездил весь мир, от Дубайской оперы до дворца Мичоакан в Мексике и Королевского дворца в Мадриде.