Միացյալ Նահանգները 2025 թվականին արտաքսել է 2,5 միլիոն օտարերկրացու
2025 թվականի սկզբից ի վեր Միացյալ Նահանգներն արտաքսել է 2,5 միլիոն օտարերկրացու, որոնցից 1,9 միլիոնը երկիրը լքել են կամավոր՝ ինքնաարտաքսման ծրագրի շրջանակներում, իսկ 600 հազարն արտաքսվել է հարկադրաբար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը:
«600 հազար անօրինական ներգաղթյալներ մեր երկրի տարածքից արտաքսվել են 365 օրից էլ պակաս ժամանակում։ Կամավոր արտաքսված 1,9 միլիոն անձանց հետ, որոնք հեռացել են ինքնաարտաքսման եղանակով, արտաքսված անօրինական ներգաղթյալների ընդհանուր թիվը գերազանցել 2,5 միլիոնը», - ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս հայտարարել է, որ մինչև իր իշխանության անցնելն անօրինական կերպով երկիր է մուտք գործել մոտ 25 միլիոն մարդ։ ԱՄՆ-ի ղեկավարը բազմիցս հանդես է եկել  ներգաղթային քաղաքականության խստացման օգտին։ Երդմնակալության արարողությունից հետո նա ստորագրել է  հրամանագիր՝ Մեքսիկայի հետ ԱՄՆ սահմանին արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելու մասին։ Թրամփը նշել է, որ մտադիր է ապահովել անօրինական միգրանտների արտաքսման՝ ԱՄՆ պատմության մեջ ամենաընդգրկուն գործողությունը:

В 2025 году США депортировали 2,5 миллиона иностранцев
С начала 2025 года США депортировали 2,5 миллиона иностранцев, из которых 1,9 миллиона покинули страну добровольно в рамках программы самодепортации, а 600 тысяч были депортированы принудительно.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявило Министерство внутренней безопасности США.
«За менее чем 365 дней из нашей страны было депортировано 600 тысяч нелегальных иммигрантов. Вместе с 1,9 миллионами человек, которые были депортированы добровольно и покинули страну в результате самодепортации, общее число депортированных нелегальных иммигрантов превысило 2,5 миллиона», — отметило министерство.
Президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял, что до его прихода к власти в страну незаконно въехало около 25 миллионов человек. Президент США неоднократно выступал за ужесточение иммиграционной политики. После инаугурации он подписал указ о введении чрезвычайного положения на границе США с Мексикой. Трамп заявил, что намерен обеспечить самую масштабную депортацию нелегальных иммигрантов в истории США.