Իսրայելի ԱԳ նախարարը Ռուբիոյի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սաարը նշել է X միկրոբլոգի գրառման մեջ։
«Մենք արդյունավետ քննարկում ունեցանք Մերձավոր Արևելքում, Լատինական Ամերիկայում, Աֆրիկայում և դրանից դուրս մեր փոխադարձ հնարավորությունների և մարտահրավերների շուրջ», - գրել է Սաարը գրառման մեջ։
«Մեր անխզելի դաշինքը երբեք այսքան ուժեղ չի եղել»,- նշել է նա։
Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն X-ի գրառման մեջ նշել է, որ Գիդեոն Սաարի հետ քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և մարդասիրական ջանքերի վերաբերյալ հարցեր:
«ԱՄՆ-ն և Իսրայելը հանձնառու են Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության հասնելու գործում սերտ համագործակցությանը»,- նշել է նա:

Министр ИД Израиля обсудил с Рубио ситуацию на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар сообщил, что на встрече с госсекретарем США Марко Рубио в Вашингтоне обсуждалась ситуация на Ближнем Востоке.
Как передает “Арменпресс”, Саар написал об этом в микроблоге в X.
“У нас состоялась плодотворная дискуссия о наших общих возможностях и проблемах на Ближнем Востоке, в Латинской Америке, Африке и за их пределами”, — написал Саар.
“Наш нерушимый союз никогда не был таким крепким”, — отметил он.
Госсекретарь США Марко Рубио отметил в сообщении на X, что обсудил с Гидеоном Сааром вопросы, касающиеся региональной безопасности и гуманитарной помощи.
“Соединенные Штаты и Израиль привержены тесному сотрудничеству для достижения мира и стабильности на Ближнем Востоке”, — отметил он.