«Թրամփի ուղի» նախագիծը կարող է դառնալ Միջին միջանցքի կարևոր բաղադրիչ. ՀՀ վարչապետ
«Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) լայնածավալ նախագիծը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաղորդակցության բացման հետ միասին, ունի լիարժեք ներուժ դառնալու Միջին միջանցքի կարևոր բաղադրիչ՝ ապահովելով անարգել հաղորդակցություն Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև։
Ինչպես Բեռլինից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության խորհրդում կայացած «Հայաստանի տեսլականը խաղաղության ինստիտուցիոնալացման, տարածաշրջանային կապակցվածության և ԵՄ ինտեգրման շուրջ» պանելային քննարկման ընթացքում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնության իրականացումն արդեն կարող է մեկնարկել հաջորդ տարի։
«Փաստացի իրականացմանն ու շինարարությանը մենք կանցնենք արդեն հաջորդ տարի։ Այս նախագիծը, որը լիովին համապատասխանում է մեր կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, տարածաշրջանում ստեղծելու է լրացուցիչ փոխկապակցվածություն և փոխկախվածություն՝ դառնալով խաղաղության հասնելու ևս մեկ կարևոր գործոն»,-մանրամասնել է վարչապետ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրել է, որ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվել է համատեղ հռչակագիր։
«Մենք պարտավորվել ենք ճանապարհ հարթել՝ մեր երկու երկրների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության որևէ փորձ՝ այժմ կամ ապագայում։
Խաղաղության հաստատման և Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև միջպետական հարաբերությունների վերաբերյալ համաձայնագրի նախաստորագրված տեքստը հաստատվել է Վաշինգտոնում՝ Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի ներկայությամբ, ինչպես նաև նախագահ Թրամփի մասնակցությամբ։
Վաշինգտոնում ձեռք բերված առանցքային ձեռքբերումներից մեկն էր հաղորդակցության բացման վերաբերյալ համաձայնագիրը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության հարգման հիման վրա»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ջանքերը պետք է ներառեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքով Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև անարգել հաղորդակցություն ՝ փոխադարձ շահ ունենալով Հայաստանի Հանրապետության միջազգային և ներպետական կապի համար։
Փաշինյանը հայտնեց, որ TRIPP նախագծի իրականացման նախնական պայմանները քննարկվում են ԱՄՆ-ի հետ․ այն նախատեսում է Հայաստանում հայ-ամերիկյան համատեղ ընկերության գրանցումը, որը իրավունք կունենա կառուցելու անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ՝ երկաթուղային, ավտոմայրուղային, նավթամուղ, գազատար և օպտիկամանրաթելային կապի ուղղություններով։

Проект «Маршрут Трампа» может стать важным компонентом Среднего коридора: премьер-министр Армении
Проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» («Trump Route for International Peace and Prosperity», TRIPP), наряду с открытием сообщения между Арменией и Турцией, имеет все шансы стать важным компонентом Среднего коридора, обеспечивающего беспрепятственное сообщение между Европой, Южным Кавказом и Центральной Азией.
Как сообщает корр. Арменпресс из Берлина, об этом сказал премьер-министр Никол Пашинян в ходе состоявшейся в Немецком обществе внешней политики панельной дискуссии на тему «Подходы Армении к институционализации мира, региональной связности и отношениям с ЕС». Премьер-министр подчеркнув, что реализация инициативы может начаться уже в следующем году.
«Мы перейдем к этапу реализации и строительства уже в следующем году. Реализация этого проекта, полностью соответствующего инициативе нашего правительства «Перекресток мира», создаст дополнительные взаимосвязи и взаимозависимости в регионе, став еще одним важным фактором мира», — отметил Пашинян.
Он напомнил, что 8 августа в Вашингтоне в присутствии президента США Дональда Трампа была подписана Совместная декларация между Арменией и Азербайджаном.
«Мы взяли на себя обязательство проложить путь к закрытию страницы вражды между нашими двумя странами. Мы решительно отвергаем и исключаем любые попытки реваншизма, как сейчас, так и в будущем.
Согласованный текст Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан был парафирован в Вашингтоне. На этой церемонии  присутствовали я, президент Трамп и президент Алиев.
Одним из ключевых прорывов, достигнутых в Вашингтоне, стало соглашение об открытии коммуникаций между двумя странами для внутригосударственных, двусторонних и международных перевозок на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств. Эти усилия включают беспрепятственное сообщение между основной частью Азербайджанской Республики и Нахчыванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения с взаимными выгодами для международных и внутригосударственных перевозок для Республики Армения», — отметил Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что с США обсуждаются предварительные условия реализации проекта TRIPP: он предполагает регистрацию в Армении совместной армяно-американской компании, которая получит право на строительство необходимой инфраструктуры в сферах железных и автомобильных дорог, нефтепроводов, газопроводов, оптико-волоконной связи.