Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալը Կանադայի գործընկերոջ հետ քննարկել է քաղաքական երկխոսության խորացման հարցը
ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի 32-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպել է Կանադայի ԱԳ նախարարի խորհրդարանական քարտուղար Ռոբերտ Օլիֆանտի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները` կարևորելով հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդումը և ինստիտուցիոնալացումը: Այս համատեքստում Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի և վերջինիս կարևոր բաղադրիչ «TRIPP ուղի» ծրագրի նշանակությունը տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Կանադա երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հետագա խորացման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական բնագավառում, համագործակցության հեռանկարներին:
Մտքեր են փոխանակվել 2026թ. Երևանում անցկացվելիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի վերաբերյալ: ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է ՀՀ տեսլականը ուղղված ներառական և արդյունավետ, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների և բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավմամբ Համաժողովի կազմակերպմանը:

Замглавы МИД Армении и парламентский секретарь МИД Канады обсудили вопросы углубления политического диалога
На полях 32-й встречи Совета министров ОБСЕ заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян 4 декабря встретился с парламентским секретарем министра иностранных дел Канады Робертом Олифантом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Роберт Абисогомонян представил последние региональные развития, подчеркнув важность дальнейшего укрепления и институционализации установившегося мира. В этом контексте Роберт Абисогомонян отметил важное значение проекта правительства Армении «Перекресток мира» и его важной составляющей проекта TRIPP в разблокировании региональной транспортной инфраструктуры.
Были обсуждены также вопросы, затрагивающие двустороннюю повестку между Арменией и Канадой. Была подчеркнута важность дальнейшего углубления политического диалога между двумя странами, а также перспективы сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в торгово-экономической сфере.
Состоялся обмен мнениями по 17-й Конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Ереване в 2026 году. Заместитель Министра иностранных дел Роберт Абисогомонян подчеркнул видение Армении в организации инклюзивной и эффективной COP17 и обеспечении полного участия международных партнеров и всех заинтересованных сторон.