ՄԱԿ-ի ԱԽ պատվիրակությունը ժամանել է Դամասկոս՝ քննարկելու կայունության վերականգնմանն ուղղված ջանքերը
Դամասկոս ժամանած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետությունների ներկայացուցիչները դեկտեմբերի 4-ին առավոտյան այցելել են Բեյթ Ջին շրջան՝ նոյեմբերի 28-ի առավոտյան բնակավայրի վրա Իսրայելի հարձակման հետևանքով պատճառված վնասը գնահատելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ն։
Այցի շրջանակում պատվիրակության անդամները Դամասկոսի Ժողովրդական պալատում հանդիպել են Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի և Սիրիայի կառավարության անդամների հետ։
Անվտանգության խորհրդի անդամները կհանդիպեն նաև մի շարք սիրիացի պաշտոնյաների, սիրիական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և Սուեյդայում տեղի ունեցած իրադարձությունները հետաքննող փաստահավաք հանձնաժողովների հետ, ինչպես նաև հանդիպում կունենան ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի Սիրիայի հարցերով հատուկ բանագնացի տեղակալի հետ։
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարությունն այցի առնչությամբ հայտարարել է, որ այն կրում է «միջազգային հանրության աջակցության ուղերձ նոր Սիրիայի համար»։ Գերատեսչությունը հավելել է, որ Անվտանգության խորհրդի պատվիրակությունը Դամասկոսում մի շարք հանդիպումներ կանցկացնի՝ քննարկելու քաղաքական և մարդասիրական զարգացումները և երկրում կայունության վերականգնմանն ուղղված ջանքերը։
Այս այցը համարվում է վերջին տարիներին Դամասկոսի ուղղությամբ ձեռնարկված ամենակարևոր դիվանագիտական քայլերից մեկը։

Делегация Совета Безопасности ООН прибыла в Дамаск для обсуждения усилий по восстановлению стабильности
Представители государств-членов Совета Безопасности ООН, прибывшие в Дамаск, утром 4 декабря посетили район Бейт-Джин для оценки ущерба, причиненного израильским ударом по поселению утром 28 ноября. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило сирийское телевидение.
В ходе визита члены делегации встретились с президентом Сирии Ахмедом аш-Шараа и членами сирийского правительства.
Члены Совета Безопасности также встретятся с рядом сирийских официальных лиц, представителями сирийского гражданского общества и комитетов по установлению фактов, расследующих события в Эс-Сувейде, а также с заместителем специального посланника Генерального секретаря ООН по Сирии.
МИД Сирии в связи с этим визитом заявил, что он несет в себе “сигнал поддержки со стороны международного сообщества новой Сирии”. Ведомство добавило, что делегация Совета Безопасности проведет ряд встреч в Дамаске для обсуждения политических и гуманитарных событий, а также усилий по восстановлению стабильности в стране.
Этот визит считается одним из важнейших дипломатических шагов, предпринятых в отношении Дамаска за последние годы.