Ուիթքոֆը և Քուշները կհանդիպեն Ուկրաինայի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության խորհրդի քարտուղարի հետ
Միացյալ Նահանգների նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Դոնալդ Թրամփի փեսա, նախկին գլխավոր խորհրդական Ջարեդ Քուշները դեկտեմբերի 4-ին Մայամիում բանակցություններ կունենան Ուկրաինայի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ռուստեմ Ումերովի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Հանդիպումը հաջորդելու է դեկտեմբերի 2-ին Կրեմլում կայացած հանդիպմանը, որի ժամանակ ուկրաինական պատերազմի դադարեցման հարցը Ուիթքոֆը և Քուշները քննարկել էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դրական էր գնահատել այս հանդիպումը՝ ընդգծելով, որ ՌԴ ղեկավարը տրամադրված է ավարտել պատերազմը։ «Ես կարող եմ ասել, որ նրանք բավականին լավ հանդիպում են ունեցել նախագահ Պուտինի հետ․․․Սա մի պատերազմ է, որը չպետք է երբևէ սկսվեր։ Ի՞նչ կստացվի այդ հանդիպումից, ես չեմ կարող ասել, քանի որ տանգոյի համար երկուսն են պետք։ Նա (խմբ․- Պուտինը) ցանկանում է ավարտել պատերազմը։ Սա էր նրանց տպավորությունը»,- ասել էր Թրամփը Օվալաձև սենյակում լրագրողների հետ զրույցում։
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն էլ հայտարարել էր, որ դեռևս չկան ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցով ընդունված փոխզիջումային տարբերակներ։ «Սակայն որոշ ամերիկյան առաջարկներ քիչ, թե շատ ընդունելի էին։ Նախագահը չի թաքցրել մեր քննադատական կամ բացասական վերաբերմունքը որոշ առաջարկների մասով։ Մենք ընդունեցինք որոշ բաներ․․․որոշներն էլ քննադատեցինք։ Սակայն կարևորն այն է, որ մենք շատ օգտակար քննարկում ունեցանք»,- հանդիպման արդյունքների մասին հայտարարել էր Ուշակովը։

Уиткофф и Кушнер встретятся с секретарем Совета национальной безопасности и обороны Украины
Спецпредставитель президента США Стив Уиткофф и бывший старший советник, зять Дональда Трампа Джаред Кушнер, проведут 4 декабря в Майами переговоры с секретарём Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустемом Умеровым. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press со ссылкой на свои источники.
Встреча состоится после встречи 2 декабря в Кремле Уиткоффа и Кушнера, в ходе которой с президентом России Владимиром Путиным обсуждался вопрос прекращения войны на Украине.
Президент США Дональд Трамп положительно оценил эту встречу, подчеркнув, что российский лидер настроен на прекращение войны. “Могу сказать, что у них была очень хорошая встреча с президентом Путиным... Это война, которая никогда не должна была начинаться. Что выйдет из этой встречи, я сказать не могу, потому что для танго нужны двое. Он (прим. ред.: Путин) хочет положить конец войне. Таково их впечатление”, — заявил Трамп журналистам в Овальном кабинете.
После встречи в Кремле помощник президента России Юрий Ушаков заявил, что пока не удалось достичь компромиссных вариантов урегулирования украинского конфликта. “С чем-то мы могли согласиться, и президент это подтвердил своим собеседникам, что-то у нас вызвало критику, и президент тоже не скрывал наше критическое, даже отрицательное отношение к ряду предложений. Но главное, что состоялась весьма полезная дискуссия”, — сказал Ушаков о результатах встречи.