Ինձ պետք է կաթողիկոս, որը չի ենթարկվի օտարերկրյա հատուկ ծառայության լեյտենանտի. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պետք չէ այնպիսի կաթողիկոս, որը իրեն կենթարկվի, իրեն պետք է կաթողիկոս, որ չի ենթարկվի օտարերկրյա հատուկ ծառայության լեյտենանտի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի մեղադրանքին, թե վարչապետին պետք է ունենալ իրեն ենթակա եկեղեցի:
«Ինձ պետք չէ կաթողիկոս, որ ենթարկվի ինձ, ինձ պետք է կաթողիկոս, որ չենթարկվի օտարերկրյա հատուկ ծառայության ավանգ լեյտենանտի և ամենօրյա ռեժիմով չզեկուցի օտարերկրյա հատուկ ծառայության լեյտենանտներին: Ես բացարձակապես նման նկրտումներ չունեմ»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանն իրեն հաշվետվություն ներկայացրե՞լ է իր ունեցվածքի վերաբերյալ՝ վարչապետն ասաց, որ ոչ նա, ոչ որևէ այլ հոգևորական իրեն հաշվետվություն տալու կարիք չունի, բոլոր հոգևորականները պետք է թափանցիկ լինեն իրենց համայնքների առաջ:
«Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցին Կտրիճ Ներսիսյանի օրոք վերածվել է ավերակների: Մեր եկեղեցիներում համատարած երգչախումբ չկա, դա նշանակում է, որ պատշաճ պատարագներ չեն մատուցվում», - ասաց վարչապետը:
Դիմելով ընդդիմությանը՝ նա ասաց. «Դուք չեք առերեսվում այն իրավիճակի հետ, որ, երբ նեղ վերնախավը միլիոնատեր է, այսօր քահանաների մի զգալի մասը չքավորության եզրին է: Դուք չեք առերեսվում այն իրականության հետ, որ ծանոթով են քահանա նշանակում «թոթոլ» տեղերում կամ հեռավոր տեղեր են ուղարկում, որտեղ մարդ ընդհանրապես չի գնում: Հայաստանյան եկեղեցիները վեր են ածված ավերակների, պատշաճ ծառայություն չի մատուցվում, քահանաներն ապրում են չքավորության եզրին, հոգևոր կյանքի լիակատար բացակայություն: Հայաստանյան առաքելական եկեղեցու դեմ գործում է Կտրիճ Ներսիսյանը և բոլոր իրենց պաշտպանողները, որովհետև իրենց համար եկեղեցին եղել է, կա և, ուզում են մնա ընդամենը խարդավանքների գործիք: Մենք դա թույլ չենք տալու: Կտրիճ Ներսիսյանը պետք է հեռանա, տարբերակ չկա: Մենք կգնանք ամենաանցնցում ճանապարհով, բայց պետք է գնա, տարբերակ չունի, նույնիսկ ավագ և կրտսեր լեյտենանտները, կապիտանները, մայորները, նույնիսկ գեներալներն ու գեներալ-գնդապետները՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների, չեն փրկի»:

Мне нужен католикос, который не будет подчиняться лейтенанту иностранной спецслужбы: Никол Пашинян
Премьер-министру Армении Николу Пашиняну не нужен католикос, который будет подчиняться ему, ему нужен католикос, который не будет подчиняться лейтенанту иностранной спецслужбы.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом об этом в ходе правительственного часа в НС, комментируя обвинение депутата фракции «Армения» Анны Григорян в том, что премьер-министр хочет подчинить себе церковь.
«Мне не нужен католикос, который будет подчиняться мне, мне нужен католикос, который не будет подчиняться старшему лейтенанту иностранной спецслужбы и не будет ежедневно отчитываться перед лейтенантами иностранной спецслужбы. У меня абсолютно нет таких стремлений», — отметил Пашинян.
Отвечая на вопрос о том, представил ли архиепископ Навасард Кчоян отчет о своем имуществе, премьер-министр сказал, что ни он, ни какой-либо другой священнослужитель не обязаны отчитываться перед ним, все священнослужители должны быть прозрачны перед своими общинами.
«Армянская Апостольская церковь при Ктриче Нерсисяне превратился в руины. В наших церквях повсеместно нет хора, а значит, литургии не проводятся в должном порядке», — сказал премьер-министр.
Обращаясь к оппозиции, Никол Пашинян отметил:
«Вы не сталкиваетесь с ситуацией, когда узкая элита — миллионеры, а значительная часть священников находится сегодня на грани нищеты. Вы не сталкиваетесь с реальностью, когда по знакомству священников назначают в «лакомые» места или отправляют в отдаленные места, куда вообще никто не ездит. Армянские церкви превращаются в руины, надлежащее богослужение не проводится, священники живут на грани нищеты, духовная жизнь полностью отсутствует.
Ктрич Нерсисян и все их защитники действуют против Армянской Апостольской церкви, потому что для них церковь была, есть и они хотят оставить ее всего лишь инструментом интриг. Мы этого не допустим. Ктрич Нерсисян должен уйти, другого варианта нет. Мы пойдем по самому безболезненному пути, но он должен уйти, у него нет другого варианта, и старшие и младшие лейтенанты, капитаны, майоры, даже генералы и генерал-полковники иностранных спецслужб его не спасут».