Ժաննա Անդրեասյանն ու Ուլդիս Միկուտսը քննարկել են Հայաստան-Լատվիա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Լատվիայի ԱԳՆ երկկողմ քաղաքական դեպարտամենտի տնօրեն Ուլդիս Միկուտսին և ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի) Էդիտե Մեդնեին: Հանդիպմանը մասնակցել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Լատվիայի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ներուժ կա։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական, արդյունաբերական, գիտական և տեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի գործունեության վերսկսումը՝ տեղեկացնելով, որ հայկական կողմից այն նախագահում է ԿԳՄՍ նախարարությունը: Կողմերը քննարկել են 2026 թվականին Երևանում նախատեսվող նիստի օրակարգային և կազմակերպական հարցերը:
Դեսպան Էդիտե Մեդնեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով երկկողմ արդյունավետ համագործակցության շարունակականության կարևորությունը։ Լատվիայի ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչ Ուլդիս Միկուտսին բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության իրականացրած բարեփոխումները և ԵՄ-ի հետ համագործակցության խորացմանն ուղղված ջանքերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել փորձագիտական աջակցությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար՝ մասնավորապես առանձնացնելով «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» օրենքի մշակման աշխատանքներում ցուցաբերած փորձագիտական աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ լատվիական փորձի ուսումնասիրությունը շատ օգտակար է եղել: Երիտասարդության ոլորտում համագործակցություն զարգացնելու համատեքստում քննարկվել է Հայաստան-Լատվիա երիտասարդական ֆորում կազմակերպելու հնարավորությունը:
Մշակույթի ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է միջթանգարանային համագործակցության կարևորությունը՝ առաջարկելով դիտարկել Հայաստանի պատմության թանգարանի կամ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և լատվիական որևէ առաջատար թանգարանի հետ համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպումը։ Հաշվի առնելով Լատվիայի կինեմատոգրաֆիստների ներուժը ԵՄ շրջանակում համատեղ կինոնախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է դիտարկել համատեղ ֆիլմարտադրության և կինոոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորությունները:
Կարևորելով կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացումը՝ կողմերը ընդգծել են «Էրազմուս+» ծրագրերի ընձեռած հնարավորությունները, որոնց շրջանակում ՀՀ բուհերը համագործակցում են Լատվիայի Հանրապետության մի շարք հաստատությունների հետ: Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներին, «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, որոնք վերաբերել են թվային, ֆորմալ և ոչ ֆորմալ ցկյանս կրթությանը և այլ հարցերի:

Обсуждены возможности расширения армяно-латвийского сотрудничества в сферах образования, науки и культуры
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла директора Первого департамента двусторонних отношений МИД Латвийской Республики Улдиса Микуца и посла Латвии в Армении (резиденция в Тбилиси) Эдите Медне.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МОНКС, приветствуя делегацию, министр высоко оценила дружественные отношения, сложившиеся между Арменией и Латвией, и подчеркнула наличие потенциала для расширения сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежной политики.
Жанна Андреасян отметила важность возобновления заседания межправительственной комиссии по экономическому, промышленному, научно-техническому сотрудничеству между двумя странами, сообщив, что его председателем со стороны Армении является министерство образования, науки, культуры и спорта. Стороны обсудили повестку дня и организационные вопросы заседания, которое состоится в Ереване в 2026 году.
Посол Эдите Медне выразила благодарность за прием, подчеркнув важность продолжения плодотворного двустороннего сотрудничества. Представитель МИД Латвии Улдис Микуц высоко оценил реформы, реализуемые правительством Армении, и усилия, направленные на углубление сотрудничества с ЕС, выразив готовность продолжить экспертную помощь.
Министр Андреасян выразила благодарность за сотрудничество, особо выделив экспертную помощь, оказанную в разработке закона «О молодежной политике», и отметив, что изучение латвийского опыта было весьма полезным. В контексте развития сотрудничества в молодежной сфере были обсуждены возможности организации армяно-латвийского молодежного форума.
Коснувшись сотрудничества в сфере культуры, Жанна Андреасян подчеркнула важность межмузейного взаимодействия, предложив рассмотреть возможность организации совместных выставок с Музеем истории Армении или Национальной галереей Армении и ведущими музеями Латвии. Учитывая потенциал латвийских кинематографистов в реализации совместных кинопроектов в рамках ЕС, министр предложила рассмотреть возможности совместного кинопроизводства и обмена опытом в киноиндустрии.
Отметив важность развития сотрудничества в сфере образования, стороны подчеркнули возможности, предоставляемые программой «Erasmus+», в рамках которой вузы Армении сотрудничают с рядом учреждений Латвийской Республики. В этом контексте министр затронула проводимые реформы в сфере высшего образования и науки, программу «Академический городок». Были также обсуждены представляющие взаимный интерес другие вопросы, связанные с цифровым, формальным и неформальным пожизненным образованием и др.