Հայտնի է Պուտինի և Ուիթքոֆի բանակցությունների մեկնարկի ժամը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հանդիպումը կսկսվի Մոսկվայի ժամանակով մոտավորապես ժամը 17:00-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հնդիկ լրագրողների համար կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Այժմ Մոսկվայի ժամանակով 11:50 է։ Մոտավորապես հինգ ժամից Մոսկվայում կսկսվի նախագահ Պուտինի և Ուիթքոֆի հանդիպումը», - ասել է նա։
Պեսկովը հիշեցրել է, որ Մոսկվա ուղևորությունից առաջ ԱՄՆ իշխանությունները երկու շաբաթ ինտենսիվ աշխատանք են տարել ուկրաինական կողմի հետ։ Նա հավելել է, որ Մոսկվայում գնահատում են ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ-ի ջանքերը։
Ուիթքոֆի այցը թվով վեցերորդը կդառնա 2025 թվականին։ Նա առաջին անգամ Մոսկվա է այցելել փետրվարին, որին հաջորդել են Մոսկվա և Սանկտ Պետերբուրգ այցելությունները մարտի 13-ին, ապրիլի 11-ին և 25-ին, ինչպես նաև օգոստոսի 6-ին։
Նոյեմբերի 30-ին Միացյալ Նահանգների և Ուկրաինայի պաշտոնյաները Ֆլորիդայում բանակցությունների ժամանակ քննարկել են ռուս-ուկրաինական հակամարտության ավարտի ամերիկյան ծրագիրը: Բանակցություններից հետո պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ նիստն արդյունավետ էր, բայց դեռ շատ աշխատանք կա անելու:

Переговоры Путина и Уиткоффа начнутся примерно в 17:00
Встреча президента России Владимира Путина и спецпредставителя президента США Стива Уиткоффа начнётся примерно в 17:00 по московскому времени. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “Интерфакс”, об этом сообщил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков на брифинге для индийских журналистов.
“Сейчас 11:50 по московскому времени. Примерно через пять часов в Москве начнется встреча президента Путина и Уиткоффа”, — сказал он.
Песков напомнил, что перед поездкой в Москву власти США в течение двух недель активно взаимодействовали с украинской стороной. Он добавил, что в Москве высоко ценят усилия США, направленные на урегулирование российско-украинского конфликта.
Визит Уиткоффа уже шестой в 2025 году. Впервые он посетил Москву в феврале, затем Москву и Санкт-Петербург 13 марта, 11 и 25 апреля, а также 6 августа.
30 ноября официальные лица США и Украины встречались во Флориде, чтобы обсудить план США по урегулированию российско-украинского конфликта. После переговоров госсекретарь Марко Рубио заявил, что встреча была продуктивной, но предстоит ещё много работы.