«Ոսկե ծիրան»-ը միջազգային կինոփառատոններում ներկայացնում է Փարաջանովի ֆիլմերը
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր միջազգային կինոփառատոններում ներկայացնում է Սերգեյ Փարաջանովի ֆիլմերը։ Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում համաշխարհային կինոլեգենդի ֆիլմերի հանրահռչակումը Հայաստանի սահմաններից դուրս:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրությունները հարթակ են ստեղծում նրա անգնահատելի ժառանգության հանրայնացման և տարբեր երկրների երիտասարդ սերունդներին նրա ֆիլմերին ծանոթացնելու գործում:
Իրանի Շիրազ քաղաքում Ֆաջր հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոնի փառատոնի շրջանակում մինչև դեկտեմբերի 2-ն անցկացվում է Սերգեյ Փարաջանովի «Աշուղ Ղարիբ․ Կորսված հետնաբեմ» լուսանկարչական ցուցահանդեսը:
Այս համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ստորագրված հուշագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառումներից մեկն է, որը ևս մեկ անգամ ամրապնդում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և «Ֆաջր» միջազգային կինոփառատոնի միջև համագործակցությունը:

“Золотой абрикос” представляет фильмы Параджанова на международных кинофестивалях
Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” представляет фильмы Сергея Параджанова на различных международных кинофестивалях. Популяризация фильмов легенды мирового кино за пределами Армении играет важнейшую роль в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Сергея Параджанова.
Как сообщает “Арменпресс”, показы дают возможность популяризации его бесценного наследия и знакомства с его фильмами молодых людей разных стран.
В Иране, в городе Шираз, в рамках международного кинофестиваля “Фаджр” до 2 декабря будет действовать фотовыставка Сергея Параджанова “Ашуг Гариб. Утерянное закулисье”.
Данное сотрудничество является одним из мероприятий, организованных в рамках меморандума, подписанного между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран, который укрепляет сотрудничество между Международным кинофестивалем “Золотой абрикос” и международным кинофестивалем “Фаджр”.