Հայաստանը դեռ անելիքներ ունի ԵՄ-ի ավիացիոն «սև ցուցակ»-ից դուրս գալու համար․ Մարթա Կոսը դա տեխնիկական հարց է համարում
Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը վստահեցնում է՝ այն, որ հայկական ավիաընկերությունները շարունակում են մնալ Եվրամիության ավիացիոն «սև ցուցակ»-ում, բացառապես տեխնիկական հարց է, ոչ թե քաղաքական։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսն այդ մասին ասել է Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կա՞ն թարմացումներ Եվրամիության թռիչքային անվտանգության ցուցակի վերաբերյալ, որից բավականին երկար ժամանակ է, ինչ տուժում է Հայաստանը։
«Սա տեխնիկական գործընթաց է, ոչ թե քաղաքական: Այս հարցը Եվրոպական միության Թռիչքային անվտանգության կոմիտեի ձեռքերում է: Եվ հիմնվելով նրանց կատարած գնահատման վրա՝ կան որոշ բաներ, որ Հայաստանը պետք է անի, և մենք կապի մեջ ենք Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հետ։ Քանի որ չի արվել այն ամենն, ինչ պետք է, որոշումը դեռ կայացված չէ: Այնպես որ, ևս մեկ անգամ՝ սա տեխնիկական գործընթաց է, այն ոչ մի կապ չունի քաղաքական հարաբերությունների հետ, մենք պարզապես ուզում ենք վստահ լինել, որ անվտանգության գծով ամեն ինչ կարգին կլինի, և այդ պատճառով մենք առաջարկել ենք հատուկ օգնություն Թվինինգ (Twinning) գործընթացում, որն այնուհետև կֆինանսավորվի: Սա հատուկ գործիք է, որով մեր անդամ երկրների փորձագետները, որոնք փորձ ունեն այս ոլորտում, օգնում են ձեր Կառավարությանն այս հարցում»,- ասել է Մարթա Կոսը:
Հայաստանը 2020 թվականից ընդգրկվել է Եվրոպայի ավիացիոն անվտանգության «սև ցուցակ»-ում։ Եվրամիության Ավիացիոն անվտանգության գործակալության EASA-ի մասնագետները 2019 թվականին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ավիացիոն անվտանգությանն առնչվող խնիդրներ էին հայտնաբերել, ինչից հետո էլ Հայաստանին «սև ցուցակ»-ում ընդգրկելու որոշում էր կայացվել։
2025 թվականի մարտին Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ավիացիոն «սև ցուցակ»-ից դուրս գալու հայտ է ուղարկել Եվրամիությանը և սպասում է արձագանքի։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն էլ իր հերթին հայտարարել էր, որ թերությունների ու խնդիրների մեծ մասը, որոնց պատճառով հայկական ավիաընկերությունները հայտնվել էին ԵՄ-ի «սև ցուցակ»-ում, վերացված են։

EU ban on airlines registered in Armenia is technical process, not political, says Commissioner
Airlines registered in Armenia remain blacklisted by the EU due to a technical, not political, issue, EU Commissioner for Enlargement Marta Kos has said.
“This is a technical process, not a political one, and it is in the hands of the Air Safety Committee of the European Union,” the commissioner told Armenian reporters in Brussels when asked about updates regarding the EU air safety list, which has banned Armenian carriers from EU airspace.
“And based on the evaluation they have done, there are some things that Armenia has to do and we are in contact with the Civil Aviation Committee of Armenia and as long as all what needs to be done is not done, the decision is not made yet. So once again, it is a technical process, it has nothing to do with the political relations of the country, we just want to be sure that on the safety line everything will be okay and therefore we have offered special help in the twinning process, which will then be financed. This is a special instrument that the experts from our member states who have experiences on this field are helping your government on this.”
Airlines registered in Armenia have been included on the European Union's "blacklist" since June 2020, which restricts Armenian air carriers from entering EU airspace. The EU’s executive body, the European Commission, blacklisted them in June 2020 after assessing the country’s “safety oversight capabilities.”
Armenian authorities have been working for years to lift this restriction and ensure compliance with international standards.
In March 2025, Armenian authorities announced that 41 deficiencies identified during an audit conducted by the International Civil Aviation Organization (ICAO) have been addressed, and an official application regarding the completed work has already been submitted to the European Union to be removed from the so-called blacklist.