Հայաստանը դեռ անելիքներ ունի ԵՄ-ի ավիացիոն «սև ցուցակ»-ից դուրս գալու համար․ Մարթա Կոսը դա տեխնիկական հարց է համարում
Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսը վստահեցնում է՝ այն, որ հայկական ավիաընկերությունները շարունակում են մնալ Եվրամիության ավիացիոն «սև ցուցակ»-ում, բացառապես տեխնիկական հարց է, ոչ թե քաղաքական։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսն այդ մասին ասել է Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կա՞ն թարմացումներ Եվրամիության թռիչքային անվտանգության ցուցակի վերաբերյալ, որից բավականին երկար ժամանակ է, ինչ տուժում է Հայաստանը։
«Սա տեխնիկական գործընթաց է, ոչ թե քաղաքական: Այս հարցը Եվրոպական միության Թռիչքային անվտանգության կոմիտեի ձեռքերում է: Եվ հիմնվելով նրանց կատարած գնահատման վրա՝ կան որոշ բաներ, որ Հայաստանը պետք է անի, և մենք կապի մեջ ենք Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հետ։ Քանի որ չի արվել այն ամենն, ինչ պետք է, որոշումը դեռ կայացված չէ: Այնպես որ, ևս մեկ անգամ՝ սա տեխնիկական գործընթաց է, այն ոչ մի կապ չունի քաղաքական հարաբերությունների հետ, մենք պարզապես ուզում ենք վստահ լինել, որ անվտանգության գծով ամեն ինչ կարգին կլինի, և այդ պատճառով մենք առաջարկել ենք հատուկ օգնություն Թվինինգ (Twinning) գործընթացում, որն այնուհետև կֆինանսավորվի: Սա հատուկ գործիք է, որով մեր անդամ երկրների փորձագետները, որոնք փորձ ունեն այս ոլորտում, օգնում են ձեր Կառավարությանն այս հարցում»,- ասել է Մարթա Կոսը:
Հայաստանը 2020 թվականից ընդգրկվել է Եվրոպայի ավիացիոն անվտանգության «սև ցուցակ»-ում։ Եվրամիության Ավիացիոն անվտանգության գործակալության EASA-ի մասնագետները 2019 թվականին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ավիացիոն անվտանգությանն առնչվող խնիդրներ էին հայտնաբերել, ինչից հետո էլ Հայաստանին «սև ցուցակ»-ում ընդգրկելու որոշում էր կայացվել։
2025 թվականի մարտին Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ավիացիոն «սև ցուցակ»-ից դուրս գալու հայտ է ուղարկել Եվրամիությանը և սպասում է արձագանքի։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն էլ իր հերթին հայտարարել էր, որ թերությունների ու խնդիրների մեծ մասը, որոնց պատճառով հայկական ավիաընկերությունները հայտնվել էին ԵՄ-ի «սև ցուցակ»-ում, վերացված են։

Армении еще многое предстоит сделать для выхода из авиационного “черного списка” ЕС: Марта Кос считает это техническим вопросом
Верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос заверила, что сохранение армянских авиакомпаний в “чёрном списке” ЕС по вопросам безопасности полётов — исключительно технический, а не политический вопрос.
Как сообщает “Арменпресс”, Марта Кос заявила об этом на встрече с группой армянских журналистов в Брюсселе, отвечая на вопрос о наличии каких-либо обновлений в списке ЕС по безопасности полётов, от которого Армения страдает уже довольно долгоо.
“Это технический, а не политический процесс. Этот вопрос находится в ведении Комитета по безопасности полетов Европейского союза. По его оценке, Армении необходимо предпринять некоторые шаги, и мы поддерживаем связь с Комитетом гражданской авиации Армении. Поскольку не всё необходимое сделано, решение ещё не принято. Итак, ещё раз, это технический процесс, он не имеет никакого отношения к политическим отношениям, мы просто хотим убедиться, что с точки зрения безопасности всё в порядке, и именно поэтому мы предложили особую помощь в рамках процесса Twinning, который затем будет профинансирован. Это особый инструмент, посредством которого эксперты из наших стран-членов, имеющие опыт в этой области, помогут вашему правительству в этом вопросе”, — заявила Марта Кос.
Армения включена в “чёрный список” европейской авиационной безопасности с 2020 года. Во время визита в Армению в 2019 году эксперты Европейского агентства по безопасности полетов (EASA) выявили проблемы в области авиационной безопасности, после чего было принято решение о включении Армении в “чёрный список”
В марте 2025 года заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Кристине Галечян заявила, что Армения направила в Европейский союз заявку на выход из “чёрного списка” авиационной отрасли и ждёт ответа. Министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения Давид Худатян, в свою очередь, заявил, что большинство недостатков и проблем, из-за которых армянские авиакомпании оказались в “чёрном списке” ЕС, уже устранены.