Երեկո, որ փրկում է կյանքեր. Բելգիայի հայ բժիշկների բարեգործական նախաձեռնությունը
Բրյուսելի հայկական հասարակական և մասնագիտական շրջանակները օրերս միավորվեցին մի կարևոր ու բացառիկ նպատակի շուրջ՝ օժանդակել Արթիկի հիվանդանոցին՝ այն համալրելով օրթոպեդիկ վիրաբուժության համար անհրաժեշտ սարքավորումներով ու մասնագիտական աջակցությամբ։
Բելգիայում Հայ բժիշկների ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ Fondation Boghossian-ի Villa Empain-ում կայացած բարեգործական համերգ-ընդունելությունը դարձավ համագործակցության, արվեստի և համահայկական միասնության խորհրդանշական իրադարձություն։
Նախաձեռնությունը լայն աջակցություն ստացավ թե՛ հայկական համայնքից, թե՛ բելգիացի գործընկեր շրջանակներից։ Երեկոյի պատվավոր հյուրերի շարքում էին Բելգիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը, հյուպատոս Լիանա Մկրտչյանը, ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար և դեսպան Արման Իսրայելյանը, Բելգիայի քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչներ, հայ բժիշկների բելգիացի գործընկերներ, համայնքային առաջնորդներ և բարեկամներ։ Նրանց ներկայությունը հստակ ազդակ էր առողջապահական համագործակցության խորացման և մարդասիրական պատասխանատվության ընդլայնման մասին։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Բրյուսելի Շիրեք հիվանդանոցային միավորման քիթ-կոկորդ-ականջ բաժանմունքի ղեկավար Պատրիկ Լևին, ով Հայաստանում մասնակցել է բազմաթիվ բարդ վիրահատությունների, կարևորեց սփյուռքի դերը և առաքելությունը Հայաստանի բարօրությանը նպաստելու գործում։ Երջանիկ էր երեկոյին մասնակցել՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը մեծապես մարդասիրական է և իր արդյունքներով անհամար կյանքեր կփրկի։
Երեկոյի առանցքային մասերից էր բարեգործական աճուրդը, որի համար Fondation Boghossian-ի համահիմնադիր Ժան Բողոսյանը հատուկ պատրաստել էր երկու բացառիկ արվեստի գործ՝ մեծապես ավելացնելով հավաքագրված միջոցները։ Art Arm գալերին ևս նվիրաբերել էր հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, որոնց վաճառքի ողջ հասույթն ուղղվեց նախաձեռնությանը։ Աննա Սողոմոնյանի, Արմինե Թումանյանի, Տերյան մշակութային կենտրոնի, Տարազ Արտի նվիրաբերած արվեստի նմուշներն ու զարդերը ևս մեծ հաջողություն գրանցեցին աճուրդում՝ նպաստելով ծրագրի իրագործմանը։
Աճուրդի իմաստալից պահերից մեկն էր Շառլ Ազնավուրի ստորագրությամբ հայկական կոնյակի վաճառքը, որը ձեռք բերեց ռադիոլոգ Ժան Ֆլորի Լուաբա Չիբադան։ Հուզված բժիշկը պատմեց, որ ինքն էլ իրեն հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչ է համարում. տարիներ առաջ ընտանիքով Կոնգոյից է տեղափոխվել Բելգիա։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրներն էլ ունեն նմանատիպ խնդիրներ, և մեծագույն ոգեշնչում է տեսնել, թե ինչպես են հայերը համախմբվում հայրենիքի համար։ «Այս նախաձեռնությունը բացառիկ է։ Այն ինձ էլ է ոգեշնչում՝ նման մի բան անել իմ երկրի համար։ Կոնյակը կպահեմ հատուկ պահերի համար ու կհյուրասիրեմ շատ քիչ՝ ասելով, որ նրանք ըմպում են մի խմիչք, որը նվիրված է մարդասիրությանը»,-ընդգծեց Լիեժի համալսարանական հիվանդանոցի նեյրոռադիոլոգիայի բաժնի ղեկավարը։
Բարեգործական երեկոյի ընթացքում հյուրերը վայելեցին դաշնակահար Արմեն-Լևոն Մանասարյանի և թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի բարձրարվեստ կատարումները: Մեծ բեմերից ծափողջույի արժանացած երաժիշտների համար այս համերգն կարևորներից մեկն էր, քանի որ արվեստը մարդասիրությանն էր ծառայում:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար հատուկ Երևանից ժամանել էր Վիվա Հիմնադրամի հիմնադիր Տատյանա Օհանեսյանը, ով Բելգիայի Հայ բժիշկների ասոցիացիայի հուսալի գործընկերն է Հայաստանում իրականացվող առողջապահական ծրագրերում։
Երեկոյի ընթացքում հավաքված միջոցներն ուղղվելու են Արթիկի հիվանդանոցի օրթոպեդիկ բաժանմունքի համալրմանը, ինչը հնարավորություն կտա բարձրացնել բուժօգնության որակը, ընդլայնել մատչելի բարձր տեխնոլոգիական ծառայությունները և աջակցել Հայաստանի հյուսիսային մարզերի առողջապահական համակարգի ամրապնդմանը։
Հայ բժիշկների միությունը իր խորին շնորհակալությունն է հայտնում բոլոր նվիրատուներին, հովանավորներին, կամավորներին և համայնքի այն յուրաքանչյուր անդամին, որի աջակցությամբ այս նախաձեռնությունը վերածվեց իրական հաջողության։

Вечер, спасающий жизни: благотворительная инициатива армянских врачей Бельгии
Армянская общественность и профессиональные круги Брюсселя недавно объединились вокруг важной и исключительной цели: поддержать больницу Артика, оснастив её необходимым оборудованием и обеспечив профессиональную поддержку для ортопедической хирургии.
Благотворительный концерт-прием, прошедший на вилле Empain Фонда Boghossian по инициативе Ассоциации армянских врачей Бельгии, стал символическим событием сотрудничества, искусства и общеармянского единства.
Инициатива получила широкую поддержку как со стороны армянской общины, так и со стороны бельгийских партнёров. Среди почётных гостей вечера были посол Армении в Бельгии Тигран Балаян, консул Лиана Мкртчян, глава миссии Армении в НАТО и посол Арман Исраелян, представители бельгийской политической сферы, бельгийские коллеги армянских врачей, лидеры общин и друзья. Их присутствие стало чётким сигналом углубления сотрудничества в сфере здравоохранения и расширения гуманитарной ответственности.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе Патрик Леви, заведующий ЛОР-отделением брюссельской больницы «Ширек», принимавший участие во множестве сложных операций в Армении, подчеркнул роль и миссию диаспоры в обеспечении благополучия страны. Он с радостью принял участие в вечере, подчеркнув, что инициатива носит в основном гуманитарный характер и её результаты спасут бесчисленное количество жизней.
Ключевой частью вечера стал благотворительный аукцион, для которого соучредитель Фонда Boghossian Жан Богосян специально подготовил две эксклюзивные работы, что значительно увеличило собранные средства. Компания Art Arm также предоставила на гала-вечер работы армянских художников, все вырученные средства от которых были направлены в поддержку проекта. Большой успех на аукционе имели также произведения искусства и ювелирные изделия, подаренные Анной Согомонян, Армине Туманян, Культурным центром «Терян» и компанией Taraz Art, что способствовало реализации программы.
Одним из значимых моментов аукциона стала продажа армянского коньяка с автографом Шарля Азнавура, который приобрёл рентгенолог Жан Флори Луаба Чибада. Взволнованный врач отметил, что также считает себя представителем армянской диаспоры: много лет назад он переехал в Бельгию с семьёй из Конго. По его словам, у обеих стран схожие проблемы, и очень вдохновляет видеть, как армяне объединяются ради своей родины.
«Эта инициатива исключительна. Она вдохновляет меня делать что-то подобное для моей страны. Я приберегу коньяк для особых случаев и буду угощать их очень редко, говоря, что они пьют напиток, посвящённый человечеству», — подчеркнул заведующий отделением нейрорадиологии университетской клиники Льежа.
На благотворительном вечере гости смогли насладиться высокохудожественными выступлениями пианиста Армена-Левона Манасаряна и виолончелиста Севака Аванесяна. Для музыкантов, срывавших аплодисменты с больших сцен, этот концерт стал одним из самых важных, ведь искусство служит человечеству.
Татьяна Оганесян, основательница фонда Viva, надежного партнера Армянской ассоциации врачей Бельгии в программах здравоохранения, реализуемых в Армении, специально приехала из Еревана.
Собранные в ходе вечера средства будут направлены на пополнение ортопедического отделения Артикской больницы, что позволит улучшить качество медицинской помощи, расширить доступные высокотехнологичные услуги и способствовать укреплению системы здравоохранения в северных регионах Армении.
Армянская медицинская ассоциация выражает глубокую благодарность всем донорам, спонсорам, волонтерам и каждому члену сообщества, чья поддержка сделала эту инициативу по-настоящему успешной.