Եթովպիայում 11 հազար տարվա մեջ առաջին անգամ արթնացել է քնած Հեյլի Գուբբի հրաբուխը
Եթովպիայում ավելի քան 11 հազար տարի անց արթնացել է Հեյլի Գուբբի հրաբուխը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է VolcanoDiscovery կայքը։
Հրաբուխը Աֆար շրջանի լեռնաշղթայի մի մասն է և գտնվում է Էրտալե գործող հրաբխից մոտավորապես 15 կիլոմետր հարավ-արևելք։
Արբանյակային տվյալների համաձայն՝ ժայթքումը սկսվել է նոյեմբերի 23-ին և ուղեկցվել է շուրջ 10-15 կիլոմետր բարձրացած հզոր մոխրի սյան արտանետմամբ։
Ականատեսների խոսքով՝ ժայթքմանը ուղեկցող պայթյունը անսովոր հզոր էր և՛ իր հզորությամբ, և՛ ձայնով։
Հրաբխագետ Սայմոն Քարնը սոցիալական ցանցում հայտնել է, որ սա Հեյլի Գուբբիի առաջին ժայթքումն է վերջին ավելի քան 11,000 տարվա ընթացքում։

Проснулся спавший 11 000 лет вулкан Хайле-Губби в Эфиопии
Эфиопский вулкан Хайле-Губби извергся впервые за 11 000 лет. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает сайт VolcanoDiscovery.
Вулкан входит в горный хребет Афар и расположен примерно в 15 километрах к юго-востоку от действующего вулкана Эртале.
Согласно спутниковым данным, извержение началось 23 ноября и сопровождалось выбросом мощного столба пепла высотой около 10-15 километров.
По словам очевидцев, взрыв, сопровождавший извержение, был необычайно мощным как по мощности, так и по звуку.
Вулканолог Саймон Карн сообщил в социальных сетях, что это первое извержение Хайле-Губби более чем за 11 000 лет.