Կալասը կարծում է, որ Ուկրաինայի հարցում Չինաստանի վրա Եվրամիության ճնշման հնարավորությունները սահմանափակ են
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը կարծում է, որ Եվրամիության խորը տնտեսական կապերը Չինաստանի հետ սահմանափակում են Բրյուսելի հնարավորությունները՝ ճնշում գործադրելու Պեկինի վրա՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում նրա դիրքորոշման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը։
Բրյուսելում գործակալության կողմից անցկացված միջոցառման ժամանակ Կալասը հայտարարել է, որ Չինաստանը «կարող է նաև վնաս հասցնել, և սա է խնդիրը»։
«Եթե դուք պատրաստ չեք վճարել այն գինը, որը նրանք ձեզ պարտադրում են, ապա դժվար կլինի գործել», - հավելել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։
Կալասի խոսքով՝ «Չինաստանը շատ խելացի է գործել՝ իրապես ամրապնդելով իր աշխարհաքաղաքական ազդեցությունը», և ԵՄ-ն «կվճարի», եթե սկսի հետապնդել Չինաստանին և պատժամիջոցներ սահմանի նրա դեմ։
Կալասը կոչ է արել դաշնակիցներին համատեղ դիմակայել Չինաստանին՝ նշելով, որ Պեկինի գործողությունները վերաբերում են նաև ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային, Ավստրալիային, Ճապոնիային և այլ երկրների։
«Խնդիրն այն է, որ մենք միասին չենք գործում», - հավելել է նա։
Bloomberg-ը հիշեցնում է, որ Բրյուսելը փորձում է ստիպել Պեկինին այլևս չօգնել Մոսկվային պատժամիջոցներից խուսափելու հարցում։ Գործակալությունն ընդգծում է, որ հոկտեմբերին Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթում հայտնվել է չինական 12 ընկերություն։

Каллас считает, что возможности давления ЕС на Китай в украинском вопросе ограничены
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас считает, что глубокие экономические связи ЕС с Китаем ограничивают возможности Брюсселя оказывать давление на Пекин в связи с его позицией по российско-украинскому конфликту. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Bloomberg.
На мероприятии, проведенном агентством в Брюсселе, Калас заявила, что Китай «также может нанести ущерб, и в этом-то и проблема».
«Если вы не готовы платить ту цену, которую вам навязывают, то действовать будет сложно», — добавила глава европейской дипломатии.
По словам Каллас, «Китай действовал очень умно, реально укрепляя свое геополитическое влияние», и ЕС «заплатит», если начнет преследовать Китай и вводить против него санкции.
Каллас призвала союзников к совместному противостоянию Китаю, отметив, что действия Пекина также касаются США, Великобритании, Австралии, Японии и других стран. «Проблема в том, что мы не действуем сообща», — добавила она.
Bloomberg напоминает, что Брюссель пытается заставить Пекин прекратить помогать Москве уклоняться от санкций. Агентство подчёркивает, что в октябре 12 китайских компаний фигурировали в 19-м пакете санкций против России.