Պակիստանում իրականացված ահաբեկչությունների հեղինակները Աֆղանստանի քաղաքացիներ են. ՆԳ նախարար
Պակիստանում այս շաբաթ իրականցված ահաբեկչական երկու գործողությունները, որոնցից մեկը տեղի է ունեցել մայրաքաղաք Իսլամաբադում, կատարվել են Աֆղանստանի քաղաքացիների կողմից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է Պակիստանի ներքին գործերի նախարար Մոհսին Նաքվին։
Աֆղանստանից դեռևս չեն արձագանքել այս հայտարարությանը։
Նոյեմբերի 11-ին Իսլամաբադի դատարանի դիմաց գտնվող ոստիկանական պարեկախմբի մոտ մահապարտ-ահաբեկիչը պայթեցրել էր իրեն։ Գործողության հետևանքով զոհվել էր 12, վիրավորվել՝ 27 մարդ։
Ավելի վաղ մեկ այլ ահաբեկիչ պայթուցիկներով լի մեքենայով մխրճվել էր սահմանամերձ Հարավային Վազիրիստան շրջանում գտնվող ռազմական դպրոցի գլխավոր դարպասի մեջ, որի հետևանքով զոհվել էր երեք մարդ։
Վերջին տարիներին Պակիստանի և Աֆղանստանի միջև հարաբերությունները լարվել են․ Իսլամաբադը մեղադրում է սահմանից այն կողմ ապաստան գտած զինյալներին Պակիստանի տարածքում հարձակումներ կազմակերպելու մեջ։ Քաբուլը հերքում է զինյալներին ապաստան տալու մասին հայտարարությունները։

Исполнители терактов в Пакистане — граждане Афганистана - министр внутренних дел
Два теракта в Пакистане на этой неделе, один из которых произошёл в столице Исламабаде, были совершены гражданами Афганистана. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом заявил в парламенте министр внутренних дел Пакистана Мохсин Накви.
Реакции Афганистана на это заявление пока не последовало.
11 ноября террорист-смертник подорвал себя рядом с полицейским патрулём перед зданием суда в Исламабаде. В результате операции погибли 12 человек и 27 получили ранения.
Ранее другой террорист врезался на машине, начинённой взрывчаткой, в главные ворота военной школы в приграничном районе Южный Вазиристан, в результате чего погибли три человека.
В последние годы отношения между Пакистаном и Афганистаном были напряжёнными. Исламабад обвиняет боевиков, укрывшихся за границей, в совершении нападений на пакистанской территории. Кабул отрицает обвинения в укрывательстве боевиков. В прошлом месяце в пограничных столкновениях между двумя странами погибли десятки солдат.