Վրաստանում կործանված թուրքական ինքնաթիռի բոլոր բեկորները հայտնաբերված են․ ՆԳ նախարար
Վրաստանում կործանված թուրքական ռազմական ինքնաթիռի բոլոր բեկորները, որոնք կարևոր էին հետաքննության համար, հայտնաբերվել են։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գելա Գելաձեն։
«Հետաքննության համար կարևորագույն բոլոր տեխնիկական սարքավորումները և ինքնաթիռի բեկորները հայտնաբերվել են, փորձաքննություն է իրականացվում։ Որոնողափրկարարական գործողություններին մասնակցել է ավելի քան հազար մարդ՝ ինչպես վրացական, այնպես էլ թուրքական կողմերի ներկայացուցիչներ», - լրագրողներին ասել է Գելաձեն։
Նա նաև նշել է, որ հայտնաբերվել են ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 20 զինվորականների աճյունները։ Դատաբժշկական փորձագետները շարունակում են աշխատել դեպքի վայրում։
Նոյեմբերի 11-ին Վրաստանում՝ վրաց-ադրբեջանական սահմանի մոտ, վթարի էր ենթարկվել Ադրբեջանից մեկնող թուրքական ռազմաօդային ուժերի C-130 տրանսպորտային ինքնաթիռը, որն ուղևորվում էր դեպի Կայսերի քաղաքում գտնվող ռազմաօդային բազա։
Վրացական կողմի տվյալներով՝ ինքնաթիռը ռադարներից անհետացել էր Վրաստանի օդային տարածք մտնելուց մի քանի րոպե անց՝ առանց աղետի ազդանշան ուղարկելու։
Ինքնաթիռի սև արկղը տեղափոխվել է Թուրքիա։
Դեպքի կապակցությամբ Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը քրեական գործ է հարուցել։
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարությունը նոյեմբերի 13-ին հայտնել է, որ դադարեցնում է C-130 ռազմական ինքնաթիռների թռիչքները մինչև Վրաստանում ավիավթարի հետաքննության ավարտը։

Обнаружены все обломки турецкого самолета, разбившегося в Грузии: министр внутренних дел
Обнаружены все обломки турецкого военного самолета, потерпевшего крушение в Грузии, имеющие значение для расследования. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр внутренних дел Грузии Гела Геладзе.
“Все технические средства и фрагменты самолёта, имеющие значение для расследования, обнаружены, проводится экспертиза. В следственно-спасательных работах задействовано более тысячи человек, как грузинских, так и турецких”, — сообщил Геладзе журналистам.
Он также сказал, что обнаружены останки всех 20 военнослужащих, находившихся на борту самолета. На месте происшествия продолжают работать эксперты-криминалисты.
11 ноября транспортный самолет C-130 ВВС Турции, вылетевший из Азербайджана, потерпел крушение в Грузии, недалеко от грузино-азербайджанской границы. Он направлялся на авиабазу в городе Кайсери.
По данным грузинской стороны, самолет исчез с радаров через несколько минут после входа в воздушное пространство Грузии, не подав сигнала бедствия.
Черный ящик самолета вывезен в Турцию.
МВД Грузии возбудило уголовное дело в связи с инцидентом.
13 ноября Министерство национальной обороны Турции объявило о приостановке полётов военных самолётов C-130 до завершения расследования авиакатастрофы в Грузии.