Բանակն օգտագործվելու է տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար. Պապիկյան
Հայաստանի Հանրապետության բանակն օգտագործվելու է միայն տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում 2026թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Բանակի խելամիտ համալրումը մեր ռազմավարական առաջնահերթություններից է»,-ասաց Պապիկյանը:
Նախարարը նշեց՝ անվտանգային ճարտարապետության գլխավոր ուղղություններից է ռազմատեխնիկական կապերի ընդլայնումն ու սպառազինության դիվերսիֆիկացիան:
«Հենց այս տրամաբանությամբ էլ շարունակում ենք զինված ուժերի սպառազինության արդիականացմանն ուղղված աշխատանքները, համագործակցումը նոր գործընկերների հետ: Մեր ուշադրության կենտրոնում է նաև տեղական ռազմարդյունաբերությունը: 2022 թվականին մենք ունեցել ենք տեղական ռազմարդյունաբերական ընկերությունների հետ մոտավորապես 5.5 մլրդ դրամի պայմանագիր, հետագայում՝ եռամյա պայմանագրերի արդյունքում այդ թիվն այսօր դարձել է 171 մլրդ դրամ»,- նշեց նախարար Պապիկյանը:
2018 թվականին Հայաստանի պետական բյուջեի՝ պաշտպանության ոլորտի ծախսերը կազմել են 245,173 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ 307,983 մլրդ դրամ, 2020-ին՝ 308,862 մլրդ դրամ, 2021-ին՝ 313,123 մլրդ դրամ, 2022-ին՝ 346,779 մլրդ դրամ, 2023-ին՝ 519,523 մլրդ դրամ, 2024-ին՝ 556,193 մլրդ դրամ, 2025-ին՝ 667,052 մլրդ դրամ, 2026 թվականի համար ծախսը նախատեսված է 567,513 մլրդ դրամ։

Армия призвана защищать территориальную целостность и суверенитет: министр обороны Армении
Армия Республики Армения будет действовать исключительно для защиты территориальной целостности и суверенитета. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр обороны Республики Армения Сурен Папикян в ходе обсуждения в Национальном Собрании проекта Закона о государственном бюджете на 2026 год.
“Рациональное пополнение армии — один из наших стратегических приоритетов”, — заявил Папикян.
Министр отметил, что одним из основных направлений архитектуры безопасности является расширение военно-технических отношений и диверсификация вооружений.
“Именно в этой логике мы продолжаем работу, направленную на модернизацию вооруженных сил, сотрудничество с новыми партнерами. Местная военная промышленность также находится в центре нашего внимания. В 2022 году мы заключили контракт с местными военно-промышленными компаниями на сумму около 5,5 млрд драмов, в дальнейшем, в результате трехлетних контрактов, эта цифра достигла 171 млрд драмов”, — сообщил министр Папикян.
Расходы государственного бюджета Армении на оборонную сферу в 2018 году составили 245,173 млрд драмов, в 2019 году — 307,983 млрд драмов, в 2020 году — 308,862 млрд драмов, в 2021 году — 313,123 млрд драмов, в 2022 году — 346,779 млрд драмов, в 2023 году — 519,523 млрд драмов, в 2024 году — 556,193 млрд драмов, в 2025 году — 667,052 млрд драмов, а на 2026 год расходы запланированы в размере 567,513 млрд драмов.