Պակիստանն առաջարկել է Աֆղանստանին բանակցությունների նոր փուլ սկսել
Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆը նոյեմբերի 12-ին Աֆղանստանին առաջարկել է երկու երկրների միջև հակամարտությունը լուծելու նպատակով բանակցությունների նոր փուլ սկսել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
«Մենք ցանկանում ենք, որ խաղաղությունը լինի։ Աֆղանստանը պետք է հասկանա, որ այն, ինչ լավ է մեզ համար, լավ է նաև նրանց համար։ Չի կարելի խոստումներ տալ, հետո դրժել դրանք», - ասել է վարչապետը։
Միաժամանակ, նա հիշատակել է այս շաբաթ Պակիստանում տեղի ունեցած հարձակումներում նկատված «աֆղանական հետքը»։
Associated Press-ը նշում է, որ Պակիստանի վարչապետի ելույթը հնչել է Իսլամաբադի դատարանում ահաբեկչությունից մեկ օր անց։ Հարձակման հետևանքով զոհվել էր 12 մարդ, վիրավորվել՝ 27-ը։

Пакистан предложил Афганистану начать новый раунд переговоров
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф 12 ноября предложил Афганистану начать новый раунд переговоров для урегулирования конфликта между двумя странами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
“Мы хотим, чтобы мир восторжествовал. Афганистану стоит понять: то, что хорошо для нас, хорошо и для них. Нельзя давать обещание, и потом их не выполнять”, — заявил премьер-министр.
При этом он упомянул об “афганском следе”, который проявился в терактах, совершенных в Пакистане на этой неделе.
Associated Press отмечает, что предложение премьер-министра Пакистана прозвучало на следующий день после теракта в здании суда в Исламабаде. В результате теракта погибли 12 человек, 27 получили ранения.