Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում այցելել է «Կանաչ պետություն» ընկերություն
Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 11-ին Կոպենհագենում այցելել է «Կանաչ պետություն» (State of Green) ընկերություն:
Նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է ընկերության գործունեությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների և լուծումների միջոցով կանաչ տնտեսության զարգացման ուղղությամբ Դանիայի գրանցած նշանակալի ձեռքբերումներին, ապագա կայուն զարգացման տեսլականին, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության հնարավորություններին։
Լինելով Դանիայի կառավարության և երկրի երեք` արդյունաբերության, կանաչ տնտեսության, գյուղատնտեսության ոլորտներում առաջատար բիզնես միությունների միջև գործընկերության հաջողված օրինակ՝ ընկերությունը միավորում է պետական և մասնավոր հատվածները՝ ավելի քան 600 պետական մարմինների, գործարար ոլորտի ներկայացուցիչների, ակադեմիական հաստատությունների, փորձագետների և հետազոտողների ներգրավմամբ։
Ի թիվս այլ ուղղությունների, որպես կանաչ տնտեսության զարգացման կարևոր գրավական՝ ընկերությունն ուշադրություն է դարձնում նաև կենսաբազմազանության ոլորտի առանձնահատկություններին։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանի այցի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել նաև ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի համաժողովների շրջանակներում համագործակցության հարցերի, ընկերությունը ներկայացված կլինի մյուս տարի Երևանում անցկացվելիք համաժողովին՝ համապատասխան գործարար շրջանակների ներգրավմամբ։

Armenian FM visits State of Green in Copenhagen
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, during his trip to Denmark, visited the State of Green in Copenhagen.
State of Green is a not-for-profit, public-private partnership between the Danish government and the country’s three leading business associations (Danish Industry, Green Power Denmark, and the Danish Agriculture and Food Council).
“Minister Mirzoyan familiarized himself with the company’s activities, Denmark’s significant achievements in developing a green economy through innovative technologies and solutions, its vision for future sustainable development, and opportunities for international cooperation,” the foreign ministry said in a press release.
As a successful example of partnership between the Danish government and the country’s three leading business associations in industry, green economy, and agriculture, the company brings together the public and private sectors, engaging more than 600 government bodies, business representatives, academic institutions, experts, and researchers.
Among other priorities, the company pays particular attention to biodiversity, recognizing it as a key component of green economic development. In this context, during Minister Mirzoyan’s visit, discussions also addressed cooperation under the UN Convention on Biological Diversity conferences. The company will participate next year in the COP17 in Yerevan, involving the relevant business stakeholders.