Արարատ Միրզոյանը Կոպենհագենում այցելել է «Կանաչ պետություն» ընկերություն
Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 11-ին Կոպենհագենում այցելել է «Կանաչ պետություն» (State of Green) ընկերություն:
Նախարար Միրզոյանը ծանոթացել է ընկերության գործունեությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների և լուծումների միջոցով կանաչ տնտեսության զարգացման ուղղությամբ Դանիայի գրանցած նշանակալի ձեռքբերումներին, ապագա կայուն զարգացման տեսլականին, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության հնարավորություններին։
Լինելով Դանիայի կառավարության և երկրի երեք` արդյունաբերության, կանաչ տնտեսության, գյուղատնտեսության ոլորտներում առաջատար բիզնես միությունների միջև գործընկերության հաջողված օրինակ՝ ընկերությունը միավորում է պետական և մասնավոր հատվածները՝ ավելի քան 600 պետական մարմինների, գործարար ոլորտի ներկայացուցիչների, ակադեմիական հաստատությունների, փորձագետների և հետազոտողների ներգրավմամբ։
Ի թիվս այլ ուղղությունների, որպես կանաչ տնտեսության զարգացման կարևոր գրավական՝ ընկերությունն ուշադրություն է դարձնում նաև կենսաբազմազանության ոլորտի առանձնահատկություններին։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանի այցի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել նաև ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի համաժողովների շրջանակներում համագործակցության հարցերի, ընկերությունը ներկայացված կլինի մյուս տարի Երևանում անցկացվելիք համաժողովին՝ համապատասխան գործարար շրջանակների ներգրավմամբ։

Глава МИД Армении посетил компанию «State of Green» в Копенгагене
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 ноября посетил компанию «State of Green» в Копенгагене.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, министр Мирзоян ознакомился с деятельностью компании, значительными достижениями Дании в развитии «зелёной» экономики посредством инновационных технологий и решений, её видением будущего устойчивого развития, а также возможностями международного сотрудничества.
Являясь успешным примером партнёрства правительства Дании с тремя ведущими бизнес-ассоциациями страны в сфере промышленности, «зелёной» экономики и сельского хозяйства, компания объединяет государственный и частный секторы, вовлекая в свою деятельность более 600 государственных органов, представителей бизнеса, академических учреждений, экспертов и исследователей.
Среди других направлений компания также уделяет внимание особенностям сектора биоразнообразия как важной гарантии развития «зелёной» экономики. В этом контексте в рамках визита министра Мирзояна были также обсуждены вопросы сотрудничества в рамках конференций Конвенции ООН о биологическом разнообразии. Компания будет представлена ​​на конференции, которая состоится в следующем году в Ереване с привлечением соответствующих деловых кругов.