Չինաստանը դադարեցրել է նավահանգստային մաքսատուրքերի գանձումն ամերիկյան նավերի նկատմամբ
Չինաստանը մեկ տարով դադարեցրել է ամերիկյան նավերի նկատմամբ նավահանգստային մաքսատուրքերի գանձումը՝ ի պատասխան Վաշինգտոնի կողմից նմանօրինակ քայլի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել են Չինաստանի տրանսպորտի նախարարությունում։
Հոկտեմբերի վերջին Չինաստանի առևտրի նախարարությունը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ն մեկ տարով կդադարեցնի նավահանգստային մաքսատուրքերը չինական նավերի նկատմամբ, որից հետո Չինաստանը «կձեռնարկի նմանատիպ միջոցներ»։
Ինչպես հետևում է Չինաստանի տրանսպորտի նախարարության հայտարարությունից, նոյեմբերի 10-ից համապատասխան նավահանգստային մաքսատուրքերի գանձումը «կդադարեցվի մեկ տարով»՝ ԱՄՆ-ի կողմից Չինաստանի նկատմամբ համապատասխան միջոցների դադարեցման հետ միաժամանակ։
Ապրիլի 17-ին ԱՄՆ-ի առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակը հայտարարել էր Չինաստանի ծովային նավագնացության, լոգիստիկայի և նավաշինության նկատմամբ թիվ 301 բաժնին համապատասխանության հարցում հետաքննության արդյունքների շուրջ վերջնական միջոցառումների մասին։ Այդ միջոցառումները նախատեսում էին նավահանգստային մաքսատուրքերի սահմանում Չինաստանի հետ կապված նավերի համար։
Ի պատասխան՝ Չինաստանը հոկտեմբերի 14-ից սկսեց հատուկ նավահանգստային մաքսատուրք գանձել ամերիկյան նավերից։ Այն տարածվել է ԱՄՆ-ի ընկերություններին պատկանող կամ նրանց կողմից շահագործվող նավերի վրա, ինչպես նաև այն նավերի վրա, որոնք նավարկում էին ամերիկյան դրոշի ներքո կամ կառուցվել էին Միացյալ Նահանգներում։ Չինաստանի տրանսպորտի նախարարությունը բազմիցս ընդգծել է, որ այս միջոցառումները պատասխան քայլ են դարձել Վաշինգտոնի կողմից չինական նավերի համար սահմանված նավահանգստային տուրքերին։

Китай на год перестанет взимать портовые пошлины с американских судов
Китай на год перестанет взимать с американских судов портовые пошлины в ответ на аналогичные действия Вашингтона. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщило Министерство транспорта Китая.
В конце октября Министерство торговли Китая сообщило, что США приостановят взимание портовых пошлин с китайских судов на год, после чего Китай «примет аналогичные меры».
Как следует из заявления Министерства транспорта Китая, с 10 ноября взимание соответствующих портовых пошлин будет «приостановлено на один год» одновременно с приостановкой США соответствующих мер в отношении Китая.
17 апреля Управление торгового представителя США объявило об окончательных мерах в рамках расследования по статье 301 в отношении морского судоходства, логистики и судостроения Китая. Меры включают в себя портовые сборы для судов, следующих в Китай. В ответ на это Китай 14 октября начал взимать специальные портовые сборы с американских судов. Они распространяются на суда, принадлежащие американским компаниям или эксплуатируемые ими, а также на суда, плавающие под американским флагом или построенные в США. Министерство транспорта Китая неоднократно подчёркивало, что эти меры являются ответом на портовые сборы, взимаемые Вашингтоном с китайских судов.