Հյուսիսային Կորեան բալիստիկ հրթիռ է արձակել Ճապոնական ծովի ուղղությամբ
Հյուսիսային Կորեան նոյեմբերի 7-ին առնվազն մեկ բալիստիկ հրթիռ է արձակել Ճապոնական ծովի ուղղությամբ: Ամենայն հավանականությամբ, դա եղել է փոքր հեռահարության հրթիռ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap-ը՝ հղում անելով Հարավային Կորեայի զինվորականներին։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը նույնպես հայտնել է Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռի հավանական արձակման մասին։
Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությունը, հղում անելով պաշտպանության նախարարությանը, նաև պարզաբանել է, որ «ենթադրյալ բալիստիկ հրթիռը, հավանաբար, արդեն ընկել է», և կոչ է արել ծովում գտնվող նավերին ուշադիր հետևել ստացվող տեղեկատվությանը։
Վերջին անգամ ԿԺԴՀ-ն հյուսիսարևելյան ուղղությամբ փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ է արձակել հոկտեմբերի 22-ին՝ Հարավային Կորեայում կայանալիք Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ երկիր այցի նախաշեմին, հիշեցնում է գործակալությունը։

Северная Корея запустила баллистическую ракету в направлении Японского моря
Северная Корея 7 ноября запустила по меньшей мере одну баллистическую ракету в сторону Японского моря. Скорее всего, это была ракета малой дальности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Yonhap со ссылкой на южнокорейских военных.
Министерство обороны Японии также сообщило о возможном запуске баллистической ракеты Северной Кореей.
Береговая охрана Японии со ссылкой на Минобороны также уточнила, что “предполагаемая баллистическая ракета, вероятно, уже упала”, и призвала суда в море внимательно следить за получаемой информацией.
Агентство напоминает, что предыдущий запуск баллистических ракет малой дальности КНДР в северо-восточном направлении был 22 октября, накануне саммита Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества в Южной Корее и визита президента США Дональда Трампа в страну.