ԱՄՆ-ն ցանկանում է ռազմական ներկայություն ծավալել Դամասկոսում. Reuters
ԱՄՆ-ն ցանկանում է ռազմական ներկայություն ծավալել Դամասկոսի ավիաբազայում՝ Սիրիայի և Իսրայելի միջև անվտանգության շուրջ ապագա պայմանագրի իրականացման գործում օգնություն ցուցաբերելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝այս մասին հաղորդոմ է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրների։
Նշվում է, որ անվտանգության համաձայնագրի կնքման հարցում Վաշինգտոնը որպես միջնորդ հանդես կգա Սիրիայի և Իսրայելի միջև։
Աղբյուրներից մի քանիսը հայտնել են, որ ԱՄՆ-ն նախատեսում է ռազմակայանն օգտագործել Իսրայել-Սիրիա հնարավոր համաձայնութունը մշտադիտարկելու համար։
Նոյեմբերի 10-ին Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան առաջին անգամ կայցելի Սպիտակ տուն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման։

США намерены расширить военное присутствие в Дамаске: Reuters
Соединенные Штаты хотят разместить своих военных на авиабазе в Дамаске для оказания помощи в реализации будущего соглашения о безопасности между Сирией и Израилем. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на информированные источники.
Отмечается, что Вашингтон выступит посредником между Сирией и Израилем в вопросе заключения соглашения о безопасности.
Ряд источников сообщают, что США планируют использовать военную базу для мониторинга возможного израильско-сирийского соглашения.
10 ноября президент Сирии Ахмед аш-Шараа впервые посетит Белый дом для встречи с президентом США Дональдом Трампом.