Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Ինտեգրացիայի լատինամերիկյան ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարին
Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Մարիամ Գևորգյանը հանդիպում է ունեցել Ինտեգրացիայի լատինամերիկյան ասոցիացիայի (ALADI) գլխավոր քարտուղար Սերխիո Աբրեուի հետ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանությունից։
Նշվում է, որ դեսպան Գևորգյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջինիս և կառույցի անդամ երկրներին՝ ALADI-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու գործընթացում Հայաստանին անվերապահ աջակցության համար:
Հաղորդվում է, որ հանդիպման շրջանակներում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և ALADI-ի անդամ պետությունների միջև տնտեսական, առևտրային և մշակութային ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։
Նշենք, որ ավելի վաղ Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել, որ Հայաստանը դարձել է Լատինական Ամերիկայի ինտեգրման ասոցիացիայի դիտորդ պետություն։
Լատինական Ամերիկայի ինտեգրման ասոցիացիան 13 լատինաամերիկյան երկրների տնտեսական համագործակցության ասոցիացիա է: Կազմակերպության նպատակն է զարգացնել տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը և առևտուրը, ընդհանուր շուկայի ստեղծումը: Ասոցիացիայի իրավական հիմքը Մոնտեվիդեոյի պայմանագիրն է, որը ստորագրվել է 1980 թվականի օգոստոսի 12-ին: Ասոցիացիայի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում:

Посол Армении в Уругвае встретилась с генеральным секретарем Латиноамериканской ассоциации интеграции
Посол Республики Армения в Уругвае Мариам Геворкян встретилась с генеральным секретарем Латиноамериканской ассоциации интеграции (ЛАИ) Серхио Абреу.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в посольстве Республики Армения в Уругвае.
Посол Геворкян поблагодарила лично Серхио Абреу и государства-члены организации за безоговорочную поддержку Армении в процессе получения статуса наблюдателя в ЛАИ.
В рамках встречи стороны обсудили возможности сотрудничества между Арменией и государствами-членами ЛАИ в экономической, торговой и культурной сферах.
Ранее МИД Республики Армения сообщил, что Армения стала государством-наблюдателем в Латиноамериканской ассоциации интеграции.
Латиноамериканская ассоциация интеграции — это ассоциация экономического сотрудничества 13 стран Латинской Америки. Цель организации — развитие регионального экономического сотрудничества и торговли, а также создание общего рынка. Правовой основой Ассоциации является Договор Монтевидео, подписанный 12 августа 1980 года. Штаб-квартира Ассоциации находится в Монтевидео, столице Уругвая.