ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը Ստրասբուրգում կմասնակցի Ժողովրդավարության համաշխարհային ֆորումին
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նոյեմբերի 5-6-ը Ստրասբուրգում կմասնակցի Եվրոպայի խորհրդի կողմից կազմակերպվող Ժողովրդավարության համաշխարհային ֆորումին:
Ֆորումը համախմբում է տարբեր երկրների պետական, քաղաքական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների՝ քննարկելու ժողովրդավարության արդի մարտահրավերներն ու զարգացման ուղիները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ ֆորումի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանը «Ինչպե՞ս կարող են մշակույթը և մշակութային քաղաքականությունն ամրապնդել ժողովրդավարությունը» խորագրով պլենար նիստին հանդես կգա ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի փորձը և նախաձեռնությունները մշակույթի ու կրթության միջոցով ժողովրդավարական արժեքների խթանման, հասարակության ներգրավվածության և մշակութային բազմազանության պահպանման ուղղությամբ։
Այցի ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը մի շարք երկկողմ հանդիպումներ կունենա Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու մարդու իրավունքների և քաղաքացիական կրթության առաջմղման, ներառական կրթության և հավասար հնարավորությունների ապահովման, կրթական բարեփոխումների, ինչպես նաև կրթության և մշակույթի՝ ժողովրդավարության ամրապնդման գործում ունեցած դերակատարությանը վերաբերող հարցեր։
Ֆորումի շրջանակում նախատեսված են նաև թեմատիկ քննարկումներ, որոնք կանդրադառնան ժողովրդավարական գործընթացներում մեդիայի դերին, քաղաքացիների մասնակցության, ինչպես նաև մշակութային և ստեղծագործական նախաձեռնությունների զարգացման հեռանկարներին։

Armenian minister to participate in World Forum for Democracy 2025
Armenian Minister of Education, Science, Culture, and Sport Zhanna Andreasyan will participate in the World Forum for Democracy 2025, organized by the Council of Europe in Strasbourg from 5 to 7 November.
Andreasyan will deliver a speech at the plenary session titled “How Can Culture and Cultural Policy Strengthen Democracy,” presenting Armenia’s experience and initiatives in promoting democratic values, civic engagement, and the preservation of cultural diversity through culture and education, the ministry said in a press release.
During the visit, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports will hold a series of bilateral meetings with senior representatives of the Council of Europe to discuss issues related to the promotion of human rights and civic education, inclusive education and equal opportunities, education reforms, as well as the role of education and culture in strengthening democracy.
The forum will also feature thematic discussions addressing the role of media in democratic processes, citizen participation, and the prospects for developing cultural and creative initiatives.